Hubert Hurkacz z szansą na rewanż. Druga odsłona polsko-rosyjskiej rywalizacji w Kalifornii

Hubert Hurkacz jest o krok od drugiego z rzędu ćwierćfinału zawodów ATP Masters 1000 na kortach twardych w Indian Wells. Aby zrealizować ten cel, musi wyciągnąć wnioski z porażki, jakiej doznał dwa tygodnie temu w San Diego.

Rafał Smoliński
Hubert Hurkacz Getty Images / Tim Nwachukwu / Na zdjęciu: Hubert Hurkacz
Jak na razie Hubert Hurkacz radzi sobie w Indian Wells znakomicie. W II rundzie odprawił Australijczyka Alexeia Popyrina (6:1, 7:5), a w poniedziałek nie dał żadnych szans Amerykaninowi Francesowi Tiafoe'owi (6:3, 6:2). Dzięki temu bez straty seta zameldował się w 1/8 finału i w środę powalczy o wyrównanie wyniku z marca 2019 roku. Wtedy w słonecznej Kalifornii zatrzymał go Szwajcar Roger Federer.

W rankingu uwzględniającym rezultaty uzyskane przez tenisistów w Indian Wells "Hubi" znalazł się już na 10. miejscu i to kosztem właśnie Federera. Jego debiut w Top 10 nie jest jeszcze pewny, bowiem wyprzedzić 24-latka z Wrocławia mogą inni gracze. Nasz tenisista skupia się jednak na sobie. Na jego drodze stanie teraz Asłan Karacew, który zaledwie dwa tygodnie temu był lepszy w II rundzie zawodów w San Diego.

Hurkacz potrzebuje punktów. Cały czas jest w grze o ATP Finals, które w połowie listopada odbędą się w Turynie. Chętnych na wyjazd do Włoch jest jeszcze kilku innych zawodników, dlatego rozstrzygnięcie wyścigu zapadnie dopiero w Europie. Jednak każde zwycięstwo w tourze jest ważne i może mieć znaczenie.

Najpierw czeka Hurkacza pojedynek z Karacewem, z którym ma rachunki do wyrównania. W 2017 roku panowie spotkali się w eliminacjach do challengera w Shenzhen, gdzie nasz reprezentant z trudem odwrócił losy pojedynku (przegrywał w trzecim secie różnicą przełamania) i wygrał 7:6(9), 4:6, 7:5. Minęły cztery lata, a panowie trafili na siebie w głównym cyklu. W San Diego, w II rundzie imprezy rangi ATP 250, Rosjanin wykorzystał zmęczenie Polaka po występie w Metz oraz dalekiej podróży z Francji do USA i zwyciężył 5:7, 6:4, 6:2.

28-letni Karacew to objawienie sezonu. Jako kwalifikant dotarł do półfinału Australian Open 2021, w którym lepszy okazał się Serb Novak Djoković. Rosjanin poszedł za ciosem i triumfował w imprezie ATP 500 w Dubaju. Potem był w finale w Belgradzie i dzięki temu wspiął się na najwyższe w karierze 23. miejsce. W Indian Wells pokonał bez straty seta Amerykanina Zachary'ego Svajdę 6:0, 6:2 i Kanadyjczyka Denisa Shapovalova 7:5, 6:2. W swoim debiucie ma szansę awansować do ćwierćfinału.

Pojedynek Hurkacza z Karacewem rozpocznie się o godz. 20:00 czasu polskiego na Stadium 2. Transmisję z tego meczu przeprowadzi telewizja Polsat Sport. Relacja tekstowa na portalu WP SportoweFakty.

BNP Paribas Open, Indian Wells (USA)
ATP Masters 1000, kort twardy, pula nagród 8,359 mln dolarów
środa, 13 października

IV runda:
Stadium 2, od godz. 20:00 czasu polskiego

Hubert Hurkacz (Polska, 8) bilans: 0-1 Asłan Karacew (Rosja, 19)