Faworytki wkroczyły do akcji w Rumunii. Anett Kontaveit wykonała pierwszy krok

Dwie najwyżej rozstawione tenisistki rozpoczęły występ w turnieju WTA 250 w Kluż-Napoce. Walcząca o prawo gry w WTA Finals Estonka Anett Kontaveit wykonała pierwszy krok.

Anett Kontaveit Getty Images / Oleg Nikishin / Na zdjęciu: Anett Kontaveit
W środę do rywalizacji w Kluż-Napoce przystąpiła Simona Halep (WTA 18). Była liderka rankingu rozbiła 6:1, 6:2 Elenę-Gabrielę Ruse (WTA 85) w starciu reprezentantek gospodarzy. W ciągu 73 minut zdobywczyni dwóch wielkoszlemowych tytułów zaserwowała sześć asów i zdobyła 25 z 30 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Obroniła jeden break point i wykorzystała cztery z ośmiu szans na przełamanie. W II rundzie zmierzy się z Rosjanką Warwarą Graczewą.

Anett Kontaveit (WTA 14) w 70 minut wygrała 6:3, 7:5 z Aleksandrą Krunić (WTA 140). Estonka wykorzystała trzy z czterech break pointów. Bilans jej meczów od końca sierpnia to 22-2. W tym czasie zdobyła trzy tytuły (Cleveland, Ostrawa, Moskwa). Jeśli odniesie triumf w Kluż-Napoce zapewni sobie kwalifikację do WTA Finals w Guadalajarze (10-17 listopada). Kolejną rywalką Kontaveit będzie Belgijka Alison van Uytvanck.

Na II rundzie występ zakończyła Ajla Tomljanović (WTA 43), która uległa 6:7(5), 5:7 Jaqueline Cristian (WTA 105). W pierwszym secie Australijka ruszyła w pogoń ze stanu 1:5. Obroniła dwie piłki setowe w ósmym gemie i doprowadziła do tie breaka. W nim prowadziła 3-0, by stracić siedem z dziewięciu kolejnych punktów. W drugiej partii Tomljanović z 3:5 wyrównała na 5:5 po odparciu piłki meczowej, ale przegrała dwa kolejne gemy. W ćwierćfinale Cristian zmierzy się z Halep lub Graczewą.

Anhelina Kalinina (WTA 59) pokonała 6:2, 6:2 Annę-Lenę Friedsam (WTA 137). W ciągu 70 minut Ukrainka wywalczyła 32 z 38 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Obroniła cztery break pointy i zaliczyła cztery przełamania. W ćwierćfinale jest też jej rodaczka Łesia Curenko (WTA 127), która wróciła z 1:3 w drugim secie i wygrała 6:2, 7:5 z Anastazją Gasanową (WTA 146).

Transylvania Open, Kluż-Napoka (Rumunia)