Będzie hit w Paryżu. Hiszpański talent pomoże Hubertowi Hurkaczowi?

Po blisko trzygodzinnym boju Carlos Alcaraz awansował do II rundy zawodów ATP Masters 1000 na kortach twardych w Paryżu. W środę dojdzie do hitowego spotkania przedstawicieli zdolnej młodzieży. Jego wynik na pewno zainteresuje Huberta Hurkacza.

Rafał Smoliński
Carlos Alcaraz PAP/EPA / IAN LANGSDON / Na zdjęciu: Carlos Alcaraz
Walka o dwa ostatnie wolne miejsca do ATP Finals 2021 trwa w najlepsze w Paryżu. We wtorek pierwszego przeciwnika poznał Jannik Sinner, który w wyścigu do Turynu wyprzedził Huberta Hurkacza. Zdolny 20-letni Włoch zmierzy się na inaugurację z utalentowanym 18-letnim Carlosem Alcarazem, który nie bez problemu wygrał pojedynek I rundy zawodów Rolex Paris Masters.

Pierre-Hugues Herbert postawił Alcarazowi bardzo trudne warunki. Spotkanie było niezwykle wyrównane, obaj niesamowicie walczyli o każdy punkt. Fani tenisa z pewnością nie narzekali na nudę. Pierwszego seta wygrał po tie breaku nagrodzony dziką kartą Francuz, choć przegrywał już 2:4. W drugiej odsłonie Hiszpan utrzymał nerwy na wodzy i to on zwyciężył w 13. gemie.

W takich okolicznościach o zwycięstwie zdecydował trzeci set. W rozgrywce tej ćwierćfinalista US Open 2021 wypuścił z rąk przewagę przełamania, którą uzyskał w szóstym gemie. Mimo tego dalej naciskał na tenisistę gospodarzy. Rozstrzygający okazał się 12. gem. Herbert nie wytrzymał presji i przy trzecim meczbolu dla rywala popełnił podwójny błąd. Tym samym Alcaraz wygrał po dwóch godzinach i 53 minutach 6:7(4), 7:6(2), 7:5. We wtorek skończył 18 piłek i miał 20 niewymuszonych błędów. Niebojący się pójść do siatki Francuz miał 43 wygrywające uderzenia, ale i aż 52 pomyłki.

O bilet do ATP Finals 2021 walczy jeszcze Felix Auger-Aliassime. Kanadyjczyk nie ma tak dużych szans jak Casper Ruud, Jannik Sinner, Hubert Hurkacz czy Cameron Norrie, ale spektakularny sukces w Paryżu (np. tytuł), może go zbliżyć do celu. We wtorek 20-latek z Montrealu potrzebował trochę czasu, aby złamać opór Gianluki Magera. Włoch wygrał premierową odsłonę i prezentował się bardzo dobrze przez większą część drugiego seta. Wszystko zmieniło się w 10. gemie, który łatwo padł łupem Augera-Aliassime'a. W trzeciej partii Kanadyjczyk poszedł już za ciosem i wygrał 4:6, 6:4, 6:1. Dzięki temu zmierzy się w środę z pogromcą Andy'ego Murraya, Niemcem Dominikiem Koepferem. Jeśli awansuje do III rundy, to spotka się z Hurkaczem lub Tommym Paulem.

Będący w rankingu ATP Race tuż za Polakiem Brytyjczyk Cameron Norrie poznał przeciwnika w II rundzie. Został nim potężnie serwujący Reilly Opelka. Amerykanin posłał we wtorek 19 asów i pokonał Serba Filipa Krajinovicia 6:3, 7:6(4). Norrie grał już w głównym cyklu z Opelką. W zeszłym sezonie przegrał z reprezentantem USA w imprezie Western & Southern Open, która w dobie pandemii COVID-19 została przeniesiona z Cincinnati do Nowego Jorku.

Pierwszego przeciwnika poznał także Andriej Rublow, który w I rundzie otrzymał wolny los. Na jego drodze stanie Amerykanin Taylor Fritz, który wygrał z Włochem Lorenzo Sonego 3:6, 6:2, 6:3. We wtorek ze zwycięstwa cieszył się inny Rosjanin, Karen Chaczanow, bowiem w dwóch setach poradził sobie ze Szwedem Mikaelem Ymerem 6:4, 7:5. Na I rundzie zakończyła się paryska przygoda Roberto Bautisty. Hiszpan po wyrównanym boju przegrał z Jamesem Duckworthem 4:6, 7:5, 6:7(4). Australijczyk spotka się w środę ze zdolnym Włochem Lorenzo Musettim.

Rolex Paris Masters, Paryż (Francja)
ATP Masters 1000, kort twardy w hali, pula nagród 2,603 mln euro
wtorek, 2 listopada

I runda gry pojedynczej:

Reilly Opelka (USA) - Filip Krajinović (Serbia) 6:3, 7:6(4)
Taylor Fritz (USA) - Lorenzo Sonego (Włochy) 3:6, 6:2, 6:3
James Duckworth (Australia) - Roberto Bautista (Hiszpania, 14) 6:4, 5:7, 7:6(4)
Felix Auger-Aliassime (Kanada, 9) - Gianluca Mager (Włochy, Q) 4:6, 6:4, 6:1
Karen Chaczanow (Rosja) - Mikael Ymer (Szwecja, Q) 6:4, 7:5
Carlos Alcaraz (Hiszpania) - Pierre-Hugues Herbert (Francja, WC) 6:7(4), 7:6(2), 7:5

wolne losy: Novak Djoković (Serbia, 1); Danił Miedwiediew (Rosja, 2); Stefanos Tsitsipas (Grecja, 3); Alexander Zverev (Niemcy, 4); Andriej Rublow (Rosja, 5); Casper Ruud (Norwegia, 6); Hubert Hurkacz (Polska, 7); Jannik Sinner (Włochy, 8)