US Open: Schiavone lepsza od Azarenki w 1/16 finału

Wiktoria Azarenka (nr 8) to kolejna po Jelenach: Dementiewej i Jankovic, zawodniczka z czołowej dziesiątki światowego rankingu, pożegnała się w pierwszym tygodniu z wielkoszlemowym US Open. Białorusinka w trzeciej rundzie przegrała z Włoszką Francescą Schiavone (nr 26).

Azarenka w pierwszym secie dwukrotnie przełamała serwis Schiavone oraz wygrała 70 proc. piłek przy własnym podaniu. W drugim secie Białorusinka prowadziła 2:1 i miała break pointa na 3:1. Do przełamania jednak nie doszło i spotkanie diametralnie zmieniło swoje oblicze. Azarenka w partii tej była w stanie ugrać jeszcze tylko jednego gema. Schiavone poczynała sobie coraz śmielej, przejęła inicjatywę, agresywnie atakowała każdą piłkę oraz używała swojej bardzo dobrej techniki. Wybijała rywalkę z uderzenia slajsami oraz popisywała się bardzo dobrymi wolejami.

W drugim secie Włoszka objęła prowadzenie 4:1 i miała break pointy na 5:1. Azarenka zdołała ostatecznie utrzymać własne podanie, ale to nie odebrało pewności siebie Schiavone. Dowodem na to jest obronienie przez nią dwóch break pointów w siódmym gemie i zakończenie gema wolejem forhendowym najwyższej klasy. W ósmym gemie nerwowa Azarenka popełniła dwa podwójne błędy serwisowe, w tym przy piłce meczowej.

Azarenka w całym spotkaniu popełniła 46 niewymuszonych błędów przy zaledwie 18 kończących uderzeniach. Z kolei Schiavone zanotowano 30 piłek wygrywających i 32 błędy. Włoszka wygrała 14 z 19 piłek (74 proc.) przy siatce oraz wykorzystała sześć z 12 break pointów.

Kolejną rywalką Schiavone, która grała w ćwierćfinale US Open w 2003 roku, będzie zwyciężczyni meczu Na Li (Chiny, 18) - Maria Kirilenko (Rosja).