US Open, dzień 9: Clijsters przeciwko Li w walce o półfinał

Pierwszy ćwierćfinałowy pojedynek w rozgrywkach pań rozegrają Belgijka Kim Clijsters i Chinka Na Li, rozstawiona w Nowym Jorku z numerem 18. Dotychczasowy bilans spotkań tych tenisistek to 3:1 dla Clijsters.

Małgorzata Niełacna

Belgijka po drodze do ćwierćfinału wyeliminowała już Marion Bartoli (nr 14) i w poprzedniej rundzie dwukrotną zwyciężczynię tej imprezy Venus Williams. Jej rywalka ćwierćfinałowa nigdy nie dotarła dalej w Wielkim Szlemie. Na korzyść Chinki przemawiać może fakt, iż ma za sobą gładkie spotkanie czwartej rundy, gdzie w dwóch krótkich setach pokonała Włoszkę Francescę Schiavone. Tego samego o swoim meczu z Williams nie może powiedzieć belgijska zawodniczka powracająca do gry po dwuletniej przerwie.

Zwyciężczyni tego meczu spotka się w półfinale z lepszą z pary Serena Williams (nr 2) / Flavia Penetta (nr 10). Te tenisistki swój mecz rozegrają w nocy polskiego czasu.

W rozgrywkach męskich ciekawie zapowiada się pojedynek 1/8 finału Hiszpana Rafaela Nadala i jego równolatka z Francji Gaela Monfilsa. W tym roku grali już przeciwko sobie dwukrotnie z równym bilansem: w Dausze i Rotterdamie. Obaj zawodnicy swój pierwszy zawodowy turniej wygrywali w Sopocie rok po roku: Nadal w 2004, a w 2005 roku Monfils.

Bój o ćwierćfinał stoczy również rozstawiony z dwójką Brytyjczyk Andy Murray. Jego rywalem będzie Chorwat Marin Cilic, który w każdym z wielkoszlemowych turniejów dochodził do czwartej rundy. Tym razem ma szansę zabrnąć dalej, jednak po drugiej stronie siatki stanie finalista ubiegłorocznej edycji.

W pierwszej rundzie debla juniorek grają Magda Linette i Paula Kania, które w poniedziałek pożegnały się z rywalizacją singlistek.