Polski debel nie zawiódł. Cenna wygrana na zakończenie przygody w Sydney

Reprezentacja Polski nie zakończyła półfinałowego meczu z Hiszpanią w ramach ATP Cup 2022 z zerowym dorobkiem. Punkt dla Biało-Czerwonych wywalczyli Szymon Walków i Jan Zieliński, którzy poprawią swoje pozycje w klasyfikacji deblistów.

Rafał Smoliński
Jan Zieliński PAP/EPA / JAMES GOURLEY / Na zdjęciu: Jan Zieliński
Choć po grach singlowych wynik meczu Polska - Hiszpania był już rozstrzygnięty na korzyść rywali Biało-Czerwonych, rozegrano jeszcze mecz debla. Dla uczestników tego spotkania była to okazja do zdobycia 75 punktów do rankingu ATP oraz zarobienia dodatkowych pieniędzy.

Kapitan Marcin Matkowski postawił na parę Szymon Walków i Jan Zieliński. U Hiszpanów doszło do jednej roszady. Obok nominowanego pierwotnie Pedro Martineza wystąpił Albert Ramos, który zajął miejsce Alejandro Davidovicha Fokiny.

Polacy jako pierwsi mieli break pointy, ale Hiszpanie utrzymali serwis na po 2. Gra w partii otwarcia była wyrównana. O jej losach zdecydowało jedno przełamanie, które Martinez i Ramos wywalczyli w siódmym gemie. Oni też zamknęli seta wynikiem 6:4 przy pierwszej ku temu okazji.

Walków i Zieliński odpowiedzieli w drugiej odsłonie. Już w drugim gemie przełamali podanie Ramosa, ale nie utrzymali przewagi. Kolejny atak Biało-Czerwonych nastąpił przy stanie 4:3. Tym razem w opałach znalazł się Martinez, a nasi reprezentanci wygrali decydujący punkt przy po 40. Po chwili Zieliński utrzymał podanie i zamknął seta rezultatem 6:3.

W takiej sytuacji decydował super tie break. Polacy zaczęli od prowadzenia 3-0, ale rywale wyrównali na po 4. Wówczas Walków i Zieliński rozpoczęli budowanie kilkupunktowej przewagi. Po zmianie stron wysunęli się na 8-5. Po paru minutach mieli już trzy piłki meczowe i natychmiast zakończyli spotkanie.

Walków i Zieliński zwyciężyli ostatecznie 4:6, 6:3, 10-6 i zdobyli dla Polski honorowy punkt. Dzięki temu poprawią swoje pozycje w klasyfikacji deblistów (obaj powinni znaleźć się w Top 100, dotychczas w tym gronie był tylko Zieliński). Hiszpania wygrała cały mecz 2-1 i dzięki temu powalczy w niedzielę o tytuł z Kanadą lub Rosją.

Polska - Hiszpania 1:2
Puchar ATP, półfinał, kort twardy, Sydney (Australia)
piątek, 7 stycznia

Gra 1.: Jan Zieliński - Pablo Carreno 2:6, 1:6
Gra 2.: Hubert Hurkacz - Roberto Bautista 6:7(6), 6:2, 6:7(5)
Gra 3.: Szymon Walków / Jan Zieliński - Pedro Martinez / Albert Ramos 4:6, 6:3, 10-6