Smutny koniec Australian Open dla najlepszej Kazaszki. Awans Tamary Zidansek

Jelena Rybakina nie dokończyła meczu z Shuai Zhang w wielkoszlemowym Australian Open 2022 w Melbourne. W kolejnej rundzie jest Słowenka Tamara Zidansek.

Tamara Zidansek Getty Images / Peter Mundy/Speed Media/Icon Sportswire / Na zdjęciu: Tamara Zidansek
Jelena Rybakina (WTA 12) sezon rozpoczęła od finału w Adelajdzie. Uległa w nim Ashleigh Barty. Później zaczęły się jej problemy. W Sydney oddała walkowerem mecz II rundy z Caroline Garcią z powodu kontuzji lewego uda. W Australian Open na początek stoczyła trzysetową batalię ze swoją rodaczką Zarina Dijas. W czwartek Kazaszka przegrywała 4:6, 0:1 z Shuai Zhang (WTA 74) i skreczowała.

W pierwszym secie było jedno przełamanie, które Zhang uzyskała na 5:4. Rybakina oddała podanie w pierwszym gemie drugiego seta i nie kontynuowała gry. Kazaszka w ubiegłym sezonie osiągnęła ćwierćfinał Rolanda Garrosa. W Australian Open jej najlepszym wynikiem pozostaje III runda z 2020 roku.

Tamara Zidansek (WTA 29) zwyciężyła 7:6(4), 6:4 Heather Watson (WTA 94) po godzinie i 47 minutach. Słowenka obroniła piłkę setową w 12. gemie pierwszego seta. Obie tenisistki miały po 10 break pointów. Zidansek cztery razy oddała podanie, a sama uzyskała pięć przełamań. Słowenka jest półfinalistką Rolanda Garrosa 2021. W Australian Open po raz pierwszy awansowała do III rundy.

Kaia Kanepi (WTA 115) wygrała 6:2, 7:6(3) z Marie Bouzkovą (WTA 86). W drugim secie Czeszka z 2:4 wyszła na 5:4, ale nie doprowadziła do trzeciej partii. W trwającym 96 minut meczu Estonka popełniła dziewięć podwójnych błędów, ale też wykorzystała pięć z 11 break pointów. Zdobyła 21 z 29 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Pokusiła się o 27 kończących uderzeń przy 33 niewymuszonych błędach. Bouzkova miała 14 piłek wygranych bezpośrednio i 18 pomyłek.

Australian Open jest jedynym wielkoszlemowym turniejem, w którym Kanepi nie grała w ćwierćfinale. Po dwa razy taki rezultat osiągnęła w Rolandzie Garrosie, Wimbledonie i US Open. Ostatni zanotowała w Nowym Jorku w 2017 roku. W Melbourne po raz trzeci zameldowała się w III rundzie. O najlepszy wynik zagra z reprezentantką gospodarzy Maddison Inglis.