Mistrzyni US Open za burtą! Sprint Simony Halep

Mistrzyni US Open 2021 Emma Raducanu nie podbije Australian Open 2022. Brytyjska tenisistka uległa Dance Kovinić z Czarnogóry. Błyskawicznie w kolejnej rundzie zameldowała się Rumunka Simona Halep.

Emma Raducanu PAP/EPA / JOEL CARRETT / Na zdjęciu: Emma Raducanu
Emma Raducanu (WTA 18) zrobiła furorę w US Open 2021. Rozpoczęła od kwalifikacji, rozprawiła się z 10 rywalkami i zdobyła tytuł jako 150. rakieta globu. Po sensacyjnym sukcesie nie potrafi się odnaleźć. Od tamtego czasu wygrała tylko trzy mecze w pięciu turniejach. Z Australian Open 2022 odpadła w II rundzie po porażce 6:4, 4:6, 3:6 z Danką Kovinić (WTA 98).

W pierwszym secie Raducanu roztrwoniła prowadzenie 3:0. W drugiej partii od 4:2 straciła dwa gemy, ale dwa kolejne padły jej łupem. W decydującej odsłonie Brytyjka zmarnowała trzy break pointy przy 1:1, by po chwili oddać podanie i przegrywać 1:3. Zaliczyła ekspresowe przełamanie powrotne, ale w szóstym gemie znów straciła serwis. Kovinić do końca utrzymała małą przewagę i zameldowała się w kolejnej rundzie.

W trwającym dwie godziny i 38 minut meczu Kovinić została przełamana sześć razy, a sama wykorzystała siedem z 11 break pointów. Naliczono jej 40 kończących uderzeń przy 35 niewymuszonych błędach. Raducanu zanotowano 27 piłek wygranych bezpośrednio i 39 pomyłek. Dla Brytyjki był to trzeci występ w imprezie tej rangi. Kovinić w 18. wielkoszlemowym starcie po raz pierwszy awansowała do III rundy.

Kolejną rywalką Kovinić będzie Simona Halep (WTA 15), która rozbiła 6:2, 6:0 Beatriz Haddad Maię (WTA 83). W ciągu 66 minut Rumunka zdobyła 17 z 22 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Nie musiała bronić break pointów, a sama spożytkowała pięć z 10 okazji na przełamanie. Pokusiła się o 15 kończących uderzeń przy 12 niewymuszonych błędach. Brazylijka miała pięć piłek wygranych bezpośrednio i 22 pomyłki.

Halep w I rundzie wyeliminowała Magdalenę Fręch. Rumunka notuje 43. wielkoszlemowy występ. Triumfowała w Rolandzie Garrosie 2018 i Wimbledonie 2019. Jest to dla niej 12. start w Australian Open. Najlepiej spisała się w 2018 roku, gdy zaliczyła finał. Obecny sezon rozpoczęła bardzo dobrze. Zdobyła tytuł w Melbourne (WTA 250) i jest to jej 23. singlowy tytuł w WTA Tour.

Program i wyniki turnieju kobiet

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online (link sponsorowany)

Czy w 2022 roku Emma Raducanu wygra wielkoszlemowy turniej?