Białorusinka znów się męczyła. Pewny awans Elise Mertens

Białorusinka Aryna Sabalenka kolejny mecz w Australian Open 2022 rozpoczęła od przegrania pierwszego seta, by następnie zdobyć dwa kolejne. Bez problemów awans wywalczyła belgijska tenisistka Elise Mertens.

Aryna Sabalenka PAP/EPA / DEAN LEWINS / Na zdjęciu: Aryna Sabalenka
Aryna Sabalenka (WTA 2) okrutnie męczy się na początku sezonu. Przed Australian Open nie wygrała meczu w dwóch turniejach w Adelajdzie. W Melbourne ma za sobą trzy spotkania, w których wróciła po przegraniu pierwszego seta. W starciach z Australijką Storm Sanders i Chinką Xiyu Wang popełniła odpowiednio 12 i 19 podwójnych błędów. Wcześniej zrobiła ich 21 w konfrontacji ze Szwedką Rebeccą Peterson w Adelajdzie. W sobotę Białorusinka pokonała 4:6, 6:3, 6:1 Marketę Vondrousovą (WTA 41).

- Cieszę się, że tym razem popełniłam tylko 10 podwójnych błędów - mówiła Sabalenka po spotkaniu z Czeszką. W ciągu godziny i 49 minut Białorusinka odparła cztery z sześciu break pointów i wykorzystała pięć z ośmiu szans na przełamanie. Naliczono jej 36 piłek wygranych bezpośrednio i 36 pomyłek. Vondrousovej zanotowano 24 piłki wygrane bezpośrednio i 29 pomyłek. Czeszka jest finalistką Rolanda Garrosa 2019 i srebrną medalistką olimpijską igrzysk w Tokio.

Sabalenka wyrównała swój najlepszy wynik w Melbourne z ubiegłego sezonu. O ćwierćfinał zmierzy się z Kaią Kanepi (WTA 115), która zwyciężyła 2:6, 6:2, 6:0 Maddison Inglis (WTA 133). W trwającym 91 minut meczu Estonka zgarnęła 22 z 26 punktów przy własnym pierwszym podaniu. Została przełamana cztery razy, a sama zamieniła na przełamanie siedem z dziewięciu okazji. Pokusiła się o 24 kończące uderzenia przy 28 niewymuszonych błędach. Australijka miała 14 piłek wygranych bezpośrednio i 32 pomyłki.

Kanepi po dwa razy grała w ćwierćfinale Rolanda Garrosa, Wimbledonu i US Open. W sobotę 36-letnia Estonka po raz pierwszy awansowała do IV rundy Australian Open. Sabalenka w ubiegłym sezonie doszła do półfinału Wimbledonu i US Open. W 2021 roku Kanepi pokonała Białorusinkę w Melbourne w turnieju rangi WTA 500.

Elise Mertens (WTA 26) w 70 minut wygrała 6:2, 6:2 z Shuai Zhang (WTA 74). Belgijka wykorzystała pięć z ośmiu break pointów. Spotkanie zakończyła z dorobkiem 13 kończących uderzeń przy dziewięciu niewymuszonych błędach. Chinka miała 14 piłek wygranych bezpośrednio i 28 pomyłek. Zhang jest ćwierćfinalistką Australian Open z 2016 roku. Mertens w Melbourne osiągnęła półfinał w 2018.