Maratońska przeprawa Marii Sakkari. Finał marzeń w Petersburgu

W finale turnieju WTA 500 w Petersburgu dojdzie do starcia dwóch najwyżej rozstawionych tenisistek. Greczynka Maria Sakkari stoczyła zażarty bój z Rumunką Iriną-Camelią Begu.

Maria Sakkari PAP/EPA / Francisco Guasco / Na zdjęciu: Maria Sakkari
W sobotę rozegrane zostały półfinały imprezy w Petersburgu. Górą były w nich tenisistki rozstawione z numerem pierwszym i drugim. Maratońską przeprawę ma za sobą Maria Sakkari (WTA 7), która wróciła z 0:2 w trzecim secie i zwyciężyła 6:4, 6:7(4), 6:4 Irinę-Camelię Begu (WTA 56).

W trwającym trzy godziny i cztery minuty meczu Sakkari została przełamana pięć razy, a sama wykorzystała siedem z 13 break pointów. Greczynka zdobyła o siedem punktów więcej i wyszła na prowadzenie 2-1 w bilansie spotkań z Begu.

Rumunka może się pochwalić sześcioma zwycięstwami nad tenisistkami z Top 10 rankingu. Ostatnie odniosła w 2018 roku w Madrycie, gdzie odprawiła Jelenę Ostapenko. Od tamtej pory Begu z rywalkami z czołowej "10" przegrała 10 spotkań.

Anett Kontaveit (WTA 9) wygrała 6:3, 6:4 z Jeleną Ostapenko (WTA 25). W pierwszym secie Estonka wróciła ze stanu 0:3. W ciągu 71 minut zamieniła na przełamanie sześć z 11 okazji. Podwyższyła na 3-1 bilans meczów z łotewską mistrzynią Rolanda Garrosa 2017.

Kontaveit w turniejach halowych jest niepokonana już od 19 spotkań. Pod koniec ubiegłego sezonu zdobyła tytuły w Ostrawie, Moskwie i Kluż-Napoce. Ostatnią tenisistką, która wygrała w hali 19 meczów lub więcej była Belgijka Justine Henin (22 od Stuttgartu 2007 do tego samego turnieju w 2010).

W niedzielę dojdzie już do 13. starcia Sakkari z Kontaveit. Do tej pory obie wygrały po sześć meczów. Aż pięć razy trafiły na siebie w ubiegłym sezonie. Po raz ostatni zmierzyły się w listopadzie w półfinale WTA Finals. W Guadalajarze w trzech setach zwyciężyła Estonka.

Sakkari wystąpi w czwartym finale w głównym cyklu. Do tej pory jedyny tytuł zdobyła w Rabacie (2019). Kontaveit do ubiegłego sezonu miała bilans finałów 1-7, a teraz jest to 5-7. Mecz dwóch najwyżej rozstawionych tenisistek w Petersburgu zaplanowano na godz. 14:30 czasu polskiego.

St. Petersburg Ladies Trophy, Petersburg (Rosja)