Świetne otwarcie Magdaleny Fręch. Odprawiła byłą 10. rakietę globu

Magdalena Fręch rozpoczęła walkę o główną drabinkę turnieju WTA 500 w Dubaju. W sobotę polska tenisistka okazała się lepsza od Francuzki Kristiny Mladenović, która w przeszłości była notowana na 10. miejscu w rankingu.

Magdalena Fręch PAP/EPA / JOEL CARRETT / Na zdjęciu: Magdalena Fręch
W Dubaju rywalizacja w głównej drabince rozpocznie się w poniedziałek. W bardzo mocno obsadzonym turnieju wystąpi w nim Iga Świątek. W kwalifikacjach biorą udział dwie polskie tenisistki. W sobotę Magdalena Fręch (WTA 99) pokonała 6:4, 7:6(4) Kristinę Mladenović (WTA 98).

W pierwszym secie Fręch dwa razy straciła przewagę przełamania. Oddała podanie przy 2:1 i 3:2. W szóstym gemie Polka wypuściła z rąk prowadzenie 40-0. Końcówka należała do łodzianki. Zaliczyła przełamanie na 4:3, a następnie podwyższyła na 5:3 po odparciu break pointa. Fręch utrzymała przewagę do końca.

W drugiej partii Polka z 0:2 wyszła na 4:2. W czwartym gemie zniwelowała cztery break pointy, z czego trzy przy 0-40. Mladenović ruszyła do odrabiania strat i miała szanse odwrócić losy tego seta. Od 3:5 zgarnęła trzy gemy z rzędu i miała piłkę setową. Fręch ją obroniła i przypieczętowała zwycięstwo w tie breaku. Polka wykorzystała trzecią piłkę meczową.

W trwającym godzinę i 55 minut meczu Fręch zaserwowała pięć asów, a Mladenović popełniła osiem podwójnych błędów. Polka obroniła 13 z 17 break pointów i zamieniła na przełamanie pięć z 10 szans. Było to trzecie spotkanie tych tenisistek i drugie w Dubaju. W grudniu 2020 roku spotkały się w turnieju ITF z pulą nagród 100 tys. dolarów. Z wygranej cieszyła się Francuzka, która wcześniej była również górą w Nottingham (2019).

Mladenović jedyny singlowy tytuł w WTA Tour zdobyła w Petersburgu (2017). Poza tym może się pochwalić siedmioma finałami. Większe sukcesy odnosi w deblu, w którym zanotowała 24 triumfy, w tym pięć w wielkoszlemowych imprezach. Francuzka w rankingu singlowym w przeszłości była notowana na 10. miejscu, a w deblowym wdarła się na pozycję liderki.

Fręch potrzebuje jeszcze odprawić dwie rywalki, aby awansować do turnieju głównego. W niedzielę Polka zmierzy się z Kazaszką Julią Putincewą. W decydującej rundzie łodzianka może trafić na Czeszkę Marketę Vondrousovą, finalistkę Rolanda Garrosa 2019 i srebrną medalistkę igrzysk olimpijskich w Pekinie.

W sobotę pierwszy mecz rozegrała też Magda Linette, która w niespełna godzinę rozbiła Rosjankę Angelinę Gubajewą.

Dubai Duty Free Tennis Championships, Dubaj (Zjednoczone Emiraty Arabskie)