Imponujące otwarcie. Hubert Hurkacz bezlitosny dla Kazacha

Hubert Hurkacz w świetnym stylu rozpoczął występ w Dubaju (ATP 500). Polski tenisista nie dał żadnych szans Kazachowi Aleksandrowi Bublikowi.

Hubert Hurkacz Getty Images / Henk Seppen/BSR Agency / Na zdjęciu: Hubert Hurkacz
Hubert Hurkacz (ATP 11) czwarty rok z rzędu rywalizuje w Dubaju. W debiucie w 2019 roku doszedł do ćwierćfinału. We wtorek jego rywalem był Aleksandrem Bublik (ATP 30), z którym przegrał w tym turnieju dwa lata temu. Wtedy również trafili na siebie w I rundzie. Tym razem wyraźnie lepszy był Polak, który wygrał 6:3, 6:1.

Hurkacz bardzo rzetelnie pracował na nogach. Utrzymywał piłkę w korcie, bardzo dobrze atakował i był solidny w obronie. Świetnie sobie radził na linii końcowej i przy siatce. Polak skutecznie rozrzucał rywala po narożnikach zmieniając kierunki. Staranną selekcją zagrań nie dał rywalowi wejść w uderzenie. Bublik był na korcie zagubiony i dokonywał złych wyborów.

W drugim gemie meczu Kazach popełnił trzy podwójne błędy, przestrzelił bekhend i zepsuł skrót. Oddał podanie i do końca nie odrobił straty. Bublik łamał rytm, nie można mu było odmówić waleczności, ale stać go było tylko na pojedyncze dobre zagrania. W ósmym gemie obronił cztery piłki setowe, z czego trzy w świetnym stylu (bekhend, wygrywający serwis, atak przy siatce). Polak nie dał się wybić z uderzenia i przy 5:3 zakończył I partię. Przy piątym setbolu skonstruował ładną akcję zwieńczoną przy siatce.

Bublik miał duże problemy z serwisem i w II secie to się nie zmieniło. W trzecim gemie oddał podanie robiąc trzy podwójne błędy. Będący oazą spokoju Hurkacz doskonale czytał grę i bezlitośnie karcił rywala za złe decyzje. Zepsuty wolej kosztował Kazacha kolejną stratę serwisu. W siódmym gemie Polak wykorzystał już pierwszą piłkę meczową genialnym minięciem bekhendowym po linii.

W ciągu 59 minut Bublik zaserwował osiem asów, ale też popełnił osiem podwójnych błędów. Hurkacz posłał trzy asy i zdobył 22 z 29 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Nie musiał bronić żadnych break pointów, a sam wykorzystał cztery z dziewięciu szans na przełamanie.

Hurkacz wyszedł na prowadzenie 2-1 w bilansie meczów z Bublikiem. Drugie ich spotkanie miało miejsce w III rundzie Wimbledonu 2021 i Polak wygrał w trzech setach. Kazach w 2019 i 2021 zanotował cztery finały. Na pierwszy tytuł czekał do obecnego sezonu. Na początku lutego triumfował w Montpellier po zwycięstwie nad Alexandrem Zverevem.

W II rundzie Hurkacz zmierzy się ze Słowakiem Alexem Molcanem.

Dubai Duty Free Tennis Championships, Dubaj (Zjednoczone Emiraty Arabskie)