Hiszpanka nie zrealizuje piekielnie trudnej misji. Znamy rywalkę Igi Świątek w finale

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / RAY ACEVEDO / Na zdjęciu: Maria Sakkari
PAP/EPA / RAY ACEVEDO / Na zdjęciu: Maria Sakkari

Obrona tytułu w Indian Wells (WTA 1000) to piekielnie trudne zadanie. Ta sztuka nie uda się Hiszpance Pauli Badosie, która uległa greckiej tenisistce Marii Sakkari. Spotkanie to wyłoniło rywalkę Igi Świątek w finale.

W drugim półfinale imprezy w Indian Wells odbyła się konfrontacja Pauli Badosy (WTA 7) z Marii Sakkari (WTA 6). Hiszpanka w ubiegłym roku odniosła w Kalifornii największy triumf na zawodowych kortach. Ostatnią tenisistką, która obroniła w tym turnieju tytuł jest Martina Navratilova (1990, 1991). To się na razie nie zmieni, bo Sakkari pokonała Badosę 6:2, 4:6, 6:1.

Na początku meczu obie tenisistki miały problemy z serwisem. Szczęśliwy return po taśmie przyniósł Badosie przełamanie w pierwszym gemie meczu. Sakkari błyskawicznie odrobiła stratę efektownym forhendem i przejęła inicjatywę. Po chwili Greczynka prowadziła 3:1, a po obronie dwóch break pointów podwyższyła na 4:1. Hiszpanka przyspieszała grę, ale popełniała sporo błędów.

Sakkari bardzo dobrze się broniła, imponowała skutecznością w grze z kontry i wykorzystywała swoje szanse na przejście do ataku. Greczynka pokazywała spryt na korcie. Zmieniała kierunki i rytm świetnie wykorzystując geometrię kortu. Ataki Badosy, choć bardzo mocne, były czytelne dla znakomicie poruszającej się po korcie Sakkari. Hiszpanka mało akcji kończyła. W ósmym gemie obroniła dwie piłki setowe, ale trzecią Greczynka wykorzystała pewnym atakiem przy siatce.

W II partii świetna akcja zwieńczona wolejem dała Badosie przełamanie na 2:1. Hiszpanka była jednak na korcie bardzo chwiejna i nie potrafiła ustabilizować swojej gry. W czwartym gemie oddała podanie podwójnym błędem. Greczynka widziała na korcie wszystko i przy 2:2 zniwelowała pierwszego break pointa niesłychanym minięciem. Jednak ostatecznie Badosa zdobyła przełamanie głębokim returnem wymuszającym błąd.

Hiszpanka zaczęła grać spokojniej i skuteczniej. Lepiej zmieniała kierunki, posyłała głębsze piłki, odrobinę przystopowała jeśli chodzi o prędkość zagrań, ale dzięki temu jej tenis zyskał na precyzji. Sakkari nie mogła już tak swobodnie przechodzić do ataku. Po obronie break pointa Badosa prowadziła 5:3. Hiszpanka nie oddała przewagi przełamania. Wynik seta na 6:4 ustaliła mocnym serwisem, po którym return Greczynki wyleciał poza kort.

W drugim gemie III partii Badosa oddała podanie wyrzucając forhend. Hiszpanka pokazała, że ona również potrafi świetnie przewidywać, gdzie rywalka zagra. Natychmiast odrobiła stratę kapitalnym minięciem forhendowym po linii. W natarciu była jednak Greczynka, która znów rozwinęła skrzydła w ataku. Badosa coraz częściej znajdowała się w głębokiej defensywie. Nieczysty forhend kosztował ją oddanie podania w czwartym gemie.

Hiszpanka kompletnie zgasła na korcie. Spieszyła się i popełniała coraz więcej błędów. Sakkari nie odpuściła nawet na moment. Była bardzo solidna w obronie i przeprowadzała ataki najwyższej jakości. Grała precyzyjny i sprytny tenis w każdej strefie kortu. Wytrącona z rytmu Badosa w szóstym gemie miała 40-0, ale straciła sześć z siedmiu kolejnych punktów i oddała podanie. Greczynka pewnie zakończyła mecz serwisem. Przy pierwszej piłce meczowej Hiszpanka wyrzuciła forhend.

Serwis Badosy był bardzo zawodny. Popełniła siedem podwójnych błędów i nie miała ani jednego seta. Zdobyła tylko sześć z 24 punktów przy swoim drugim podaniu. W ciągu godziny i 48 minut Sakkari została przełamana cztery razy, a sama wykorzystała siedem z 11 break pointów. Greczynka posłała 28 kończących uderzeń, a Hiszpance naliczono ich tylko sześć. Było to drugie spotkanie tych tenisistek. Badosa wygrała w dwóch setach w fazie grupowej WTA Finals 2021 w Guadalajarze.

Dobiegła końca seria Badosy 10 z rzędu wygranych meczów w Indian Wells. Hiszpanka w swoim dorobku ma jeszcze dwa tytuły, które zdobyła w Belgradzie (2021) i Sydney (2022). Sakkari osiągnęła największy finał na zawodowych kortach, a w sumie piąty w głównym cyklu. Powalczy o drugi triumf, po Rabacie (2019).

W niedzielnym finale (początek o godz. 21:00 czasu polskiego) Sakkari zagra z Igą Świątek. Bilans ich meczów to 3-1 dla Greczynki, która w ubiegłym sezonie była trzy razy górą bez straty seta (ćwierćfinał Rolanda Garrosa, półfinał w Ostrawie, fazie grupowa WTA Finals). W obecnym sezonie Polka zwyciężyła w półfinale w Dosze. Stawką ich spotkania w Kalifornii będzie nie tylko wielki tytuł, ale też pozycja wiceliderki rankingu.

BNP Paribas Open, Indian Wells (USA) WTA 1000, kort twardy, pula nagród 8,584 mln dolarów piątek, 18 marca