Kolejny świetny mecz Igi Świątek! Wielka mistrzyni pokonana

Iga Świątek awansowała do półfinału zawodów WTA 1000 na kortach twardych w Miami. W środę polska tenisistka zwyciężyła w dwóch setach Czeszkę Petrę Kvitovą.

Rafał Smoliński
Iga Świątek Getty Images / TPN / Na zdjęciu: Iga Świątek
Trwa niesamowita seria Igi Świątek! Polska tenisistka wygrała już 15. mecz z rzędu i pozostaje w grze o trzecie mistrzostwo w sezonie 2022. W środę 20-latka z Raszyna spotkała się z byłą wiceliderką rankingu WTA, Petrą Kvitovą. Było to starcie dwóch mistrzyń wielkoszlemowych. Po dwusetowym pojedynku nasza reprezentantka pokonała leworęczną Czeszkę 6:3, 6:3.

Notowana obecnie na 32. miejscu w światowej klasyfikacji Kvitova nie zaskoczyła. Grę opierała głównie na pierwszym serwisie i mocnych uderzeniach z forhendu. Świątek była jednak świetnie przygotowana. Cierpliwie pracowała na returnie i wykorzystywała swoje szanse.

W pierwszym secie Świątek nie dała się zaskoczyć. Popełniła tylko trzy niewymuszone błędy, nie robiły na niej wrażenia udane akcje przeciwniczki. Do kluczowego przełamania doszło w szóstym gemie. Polka posłała kapitalny bekhend i wypracowała dwa break pointy. Przy pierwszym Kvitova wyrzuciła forhend i nasza tenisistka prowadziła 4:2. Przyszła liderka rankingu WTA (zostanie nią oficjalnie w poniedziałek) utrzymała przewagę i w dziewiątym gemie wykorzystała pierwszego setbola.

Obraz gry nie uległ zmianie w drugiej odsłonie. Już w trzecim gemie Kvitova znalazła się w opałach. Mocnymi serwisami i wygrywającymi uderzeniami obroniła cztery break pointy. Po zmianie stron niewiele jednak mogła zrobić. Świetny atak dał Świątek okazję na przełamanie. Po chwili Czeszka przegrała wymianę i na prowadzenie 3:2 wysunęła się nasza reprezentantka. W dziewiątym gemie Polka jeszcze raz zaatakowała i wypracowała trzy piłki meczowe. Przy pierwszej rywalka wyrzuciła forhend i tak zakończyło się to spotkanie.

Pojedynek trwał 77 minut. Świątek ograniczyła liczbę błędów. Świetnie pracowała w defensywie i przechodziła do ataku. Skończyła osiem piłek i miał tylko siedem pomyłek. Kvitova zanotowała 19 wygrywających uderzeń i 16 błędów własnych. Agresywna gra i ryzyko podejmowane na returnie nie dały jej jednak żadnego break pointa.

Kolejny pojedynek Świątek rozegra już w nocy z czwartku na piątek naszego czasu. O godz. 3:00 jej przeciwniczką będzie Amerykanka Jessica Pegula. Stawką spotkania będzie miejsce w finale prestiżowego Miami Open 2022. W ćwierćfinale reprezentantka USA skorzystała na problemach zdrowotnych Hiszpanki Pauli Badosy (więcej tutaj).