Niespodzianka w starciu Czeszek. Efektowne otwarcie faworytki gospodarzy

Karolina Pliskova nie może odnaleźć formy po kontuzji. Czeska tenisistka szybko zakończyła występ w turnieju WTA 1000 w Madrycie. Efektowne otwarcie miała Hiszpanka Paula Badosa.

Paula Badosa PAP/EPA / EMILIO NARANJO / Na zdjęciu: Paula Badosa
Karolina Pliskova (WTA 7) przeżywa bardzo trudny czas na zawodowych kortach. Kontuzja prawej ręki sprawiła, że sezon 2022 rozpoczęła dopiero w marcu. Od tamtej pory wygrała tylko dwa mecze. Dorobku nie poprawiła w Madrycie, gdzie odpadła w I rundzie. Czeska finalistka US Open 2016 i Wimbledonu 2021 uległa 4:6, 5:7 swojej rodaczce Marie Bouzkovej (WTA 77).

W ciągu 94 minut Bouzkova zdobyła 32 z 44 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Wykorzystała cztery z 12 break pointów. Posłała 11 kończących uderzeń przy siedmiu niewymuszonych błędach. Pliskovej zanotowano 24 piłki wygrane bezpośrednio i 26 pomyłek. Bouzkova odniosła czwarte w karierze zwycięstwo nad tenisistką z Top 10 rankingu.

Paula Badosa (WTA 2) w 65 minut rozbiła 6:3, 6:0 Weronikę Kudermetową (WTA 25). Hiszpanka posłała pięć asów i zgarnęła 28 z 33 punktów przy własnym pierwszym podaniu. Odparła pięć break pointów i zamieniła na przełamanie cztery z sześciu okazji. W II rundzie dojdzie do szlagierowo zapowiadającego się starcia Badosy z Simoną Halep. Rumunka to dwukrotna mistrzyni turnieju w Madrycie (2016, 2017).

Jelena Ostapenko (WTA 12) przegrała 2:6, 6:4, 4:6 z Jekateriną Aleksandrową (WTA 45). W spotkaniu nie brakowało zwrotów akcji. Łotyszka podniosła się i ze stanu 2:6, 0:3 doprowadziła do trzeciego seta. W nim triumfatorka Rolanda Garrosa 2017 prowadziła 3:1, by stracić pięć z sześciu kolejnych gemów.

Belinda Bencić (WTA 13) pokonała 6:4, 6:1 Irinę-Camelię Begu (WTA 62). W trwającym 92 minuty meczu Szwajcarka zdobyła 22 z 29 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Wykorzystała cztery z ośmiu break pointów. Cori Gauff (WTA 16) w godzinę rozbiła 6:0, 6:2 Annę Karolinę Schmiedlovą (WTA 89). Amerykanka odparła trzy break pointy i spożytkowała pięć z sześciu szans na przełamanie. Zgarnęła 60 z 92 rozegranych punktów (65,2 proc.).

Warwara Graczewa (WTA 73) zwyciężyła 1:6, 7:5, 7:5 Alize Cornet (WTA 34) po dwóch godzinach i 43 minutach. Tenisistka z Moskwy odrodziła się ze stanu 1:6, 3:5. W trzeciej partii również była w opałach. Przegrywała 0:3, a od 3:5 ponownie zdobyła cztery gemy z rzędu. Julia Putincewa (WTA 44) wróciła z 0:2 w pierwszym secie i pokonała 7:5, 7:5 Shelby Rogers (WTA 48). W trwającym dwie godziny meczu Kazaszka wykorzystała pięć z 12 break pointów.