Sensacja w Madrycie. Faworytka za burtą!

Aryna Sabalenka nie podbije Madrytu (WTA 1000). Rozstawiona z numerem trzecim tenisistka sensacyjnie uległa w trzech setach Amerykance Amandzie Anisimovej i nie obroni tytułu.

Aryna Sabalenka PAP/EPA / Juanjo Martin / Na zdjęciu: Aryna Sabalenka
W ubiegłym tygodniu w Stuttgarcie Aryna Sabalenka (WTA 4) doszła do finału, w którym przegrała z Igą Świątek. W Madrycie tenisistka z Mińska odpadła już w I rundzie. Uległa 2:6, 6:3, 4:6 Amandzie Anisimovej (WTA 33). W trzecim secie Sabalenka z 1:4 wyrównała na 4:4, ale straciła dwa kolejne gemy. Spotkanie dobiegło końca, gdy popełniła podwójny błąd.

W trwającym godzinę i 55 minut meczu Sabalenka zaserwowała cztery asy i popełniła osiem podwójnych błędów. Wykorzystała trzy z sześciu break pointów. Anisimova na przełamanie zamieniła pięć z 12 okazji.

Amerykanka ma patent na Sabalenkę. Pokonała tenisistkę z Mińska już po raz czwarty. Wcześniej spotkały się dwa razy w 2019 roku w Australian Open i Rolandzie Garrosie. W obecnym sezonie trafiły na siebie po raz drugi. W Charleston Anisimova również zwyciężyła w trzech setach.

Anisimova sezon rozpoczęła od wygrania turnieju WTA 250 w Melbourne. Następnie doszła do IV rundy Australian Open, w której uległa Japonce Naomi Osace. Kolejny dobry występ zanotowała dopiero w kwietniu w Charleston, gdzie awansowała do półfinału. W Madrycie rywalizuje po raz drugi. W ubiegłym sezonie odpadła w I rundzie.

Amerykanka odniosła piąte zwycięstwo nad tenisistką z Top 10 rankingu. W swoim dorobku ma dwa tytuły w WTA Tour. Pierwszy zdobyła w 2019 roku w Bogocie. Najlepszym wielkoszlemowym wynikiem Anisimovej jest półfinał Rolanda Garrosa 2019. Najwyżej notowana była na 21. miejscu.

Sabalenka zaliczyła czwarty występ w Madrycie i po raz trzeci odpadła w I rundzie (wcześniej w 2018 i 2019). W ubiegłym roku zdobyła tytuł po zwycięstwie nad Australijką Ashleigh Barty. Tenisistka z Mińska w swoim dorobku ma 10 singlowych tytułów w głównym cyklu. Ostatni zdobyła właśnie w stolicy Hiszpanii. Sabalenka w Wimbledonie i US Open 2021 osiągnęła pierwsze wielkoszlemowe półfinały.

Kolejną rywalką Anisimovej będzie Petra Martić (WTA 58), która pokonała 7:6(6), 6:1 Ludmiłę Samsonową (WTA 26). Chorwatka nie zakończyła pierwszego seta, gdy serwowała przy 5:3. Dopięła swego w tie breaku, w którym obroniła piłkę setową przy 5-6. W jednostronnej drugiej partii uzyskała trzy przełamania.

Samsonowa w ubiegłym tygodniu w Stuttgarcie stawiła twardy opór Idze Świątek. Polka była górą w półfinale po ponad trzygodzinnym maratonie. Martić jest ćwierćfinalistką imprezy w Madrycie z 2019 roku. Chorwatka jest byłą 14. rakietą globu. Jej najlepszym wielkoszlemowym wynikiem jest ćwierćfinał Rolanda Garrosa 2019.