Zmienne szczęście Hiszpanek w Rzymie. Simona Halep gorsza od finalistki Australian Open

Paula Badosa pewnie rozprawiła się z Alaksandrą Sasnowicz w turnieju WTA 1000 w Rzymie. Odpadła inna hiszpańska tenisistka Garbine Muguruza. Amerykanka Danielle Collins pożegnała Rumunkę Simonę Halep.

Paula Badosa PAP/EPA / DAVE HUNT / Na zdjęciu: Paula Badosa
W środę Paula Badosa (WTA 3) zadebiutowała w turnieju w Rzymie. W 77 minut rozbiła 6:2, 6:1 Alaksandrę Sasnowicz (WTA 50). W końcówkach obu setów emocji nie brakowało. W pierwszym Hiszpanka wykorzystała ósmą piłkę setową. W drugim mecz zakończyła za czwartym meczbolem. W ciągu 77 minut Badosa obroniła sześć z siedmiu break pointów i zamieniła na przełamanie pięć z 13 szans.

Garbine Muguruza (WTA 10) przegrała 6:3, 6:7(4), 1:6 z Julią Putincewą (WTA 40). Hiszpanka roztrwoniła prowadzenie 6:3, 5:3. W trwającym dwie godziny i 17 minut meczu Kazaszka wykorzystała pięć z 10 break pointów. Zdobyła o siedem punktów więcej od byłej liderki rankingu (94-87). Odniosła dziewiąte zwycięstwo nad tenisistką z Top 10, pierwsze od 2019 roku.

Daria Kasatkina (WTA 23) wygrała 4:6, 6:3, 7:6(2) z Leylah Fernandez (WTA 18). W trzecim secie Kanadyjka prowadziła 4:3 z przełamaniem, ale nie utrzymała przewagi. W tie breaku finalistka US Open 2021 od 2-1 straciła sześć punktów z rzędu. Spotkanie trwało dwie godziny i 45 minut. Kasatkina cztery razy oddała podanie, a sama wykorzystała pięć z 14 break pointów. W 1/8 finału czeka ją starcie z Badosą.

Ons Jabeur (WTA 7) pokonała 7:5, 6:2 Ajlę Tomljanović (WTA 41). Tunezyjka od stanu 3:5 zdobyła 10 z 12 kolejnych gemów. W ciągu 91 minut zamieniła na przełamanie pięć z 14 szans. Kolejną rywalką mistrzyni turnieju w Madrycie będzie Putincewa.

W 2020 roku Simona Halep (WTA 21) triumfowała w Rzymie. W finale grała też w 2017 i 2018, w obu przypadkach uległa Elinie Switolinie. Tym razem Rumunka odpadła w II rundzie po porażce 6:7(1), 3:6 z Danielle Collins (WTA 9). W pierwszym secie była liderka rankingu z 2:4 wyszła na 6:5, by w 12. gemie (serwowała w nim) i tie breaku stracić 11 z 12 punktów. W drugiej partii z 1:5 zbliżyła się na 3:5, by następnie oddać podanie.

W trwającym dwie godziny i dwie minuty meczu Collins zniwelowała dziewięć z 13 break pointów i wykorzystała sześć z dziewięciu szans na przełamanie. Amerykanka wyszła na prowadzenie 2-1 w bilansie spotkań z Halep. Następną przeciwniczką finalistki tegorocznego Australian Open będzie Amanda Anisimova.

Internazionali BNL d'Italia, Rzym (Włochy)
WTA 1000, kort ziemny, pula nagród 2,527 mln dolarów
środa, 11 maja

II runda gry pojedynczej:

Paula Badosa (Hiszpania, 2) - Alaksandra Sasnowicz (Q) 6:2, 6:1
Danielle Collins (USA, 7) - Simona Halep (Rumunia) 7:6(1), 6:3
Ons Jabeur (Tunezja, 9) - Ajla Tomljanović (Australia) 7:5, 6:2
Julia Putincewa (Kazachstan, Q) - Garbine Muguruza (Hiszpania, 8) 3:6, 7:6(4), 6:1
Daria Kasatkina - Leylah Fernandez (Kanada) 4:6, 6:3, 7:6(2)

Przez 7 lat nikt nie był w stanie tego powtórzyć. Świątek jak Serena Williams!

Czy Paula Badosa awansuje do ćwierćfinału turnieju w Rzymie?