Puchar Davisa: Štěpánek po 6 godzinach wygrywa z Karloviciem, który serwuje 78 asów

Radek Štěpánek (ATP 17) pokonał 6:7, 7:6, 7:6, 6:7, 16:14 Ivo Karlovicia (ATP 31) w trwającym niemal sześć godzin pierwszym starciu Czech z Chorwacją w półfinale Pucharu Davisa. Nasi południowi sąsiedzi prowadzą 1:0.

Krzysztof Straszak

Do rekordu wszech czasów rozgrywek zabrakło 23 minut. W ćwierćfinale edycji 1982 Amerykanin John McEnroe pokonał Szweda Matsa Wilandera 9:7, 6:2, 15:17, 3:6, 8:6 w 6 godzin i 22 minuty, ale wtedy nie rozstrzygano setów w tie breaku. Od zmiany regulaminu nigdy w jednym spotkaniu nie zagrano jednak aż 77 gemów.

Štěpánek (cztery asy z drugiego serwisu) w epickim spotkaniu przełamał (ledwie po raz drugi!) chorwackiego giganta serwisu na 15:14 w piątej partii, z trudem potem utrzymując podanie. Karlovic pobił własny rekord świata w ilości asów (78) i nie wykorzystał w decydującym secie pięciu piłek meczowych. Panowie rozegrali 494 punkty, z czego 342 kończyli uderzeniami, których nie sięgnął rywal.

Czesi w hali Zatika w Porecu prowadzą z gospodarzami 1:0. W drugiej potyczce pierwszego dnia rywalizacji Marin Cilic (ATP 15), ćwierćfinalista US Open, w walce o wyrównanie stanu meczu zmierzy się z Tomášem Berdychem (ATP 18).

Puchar Davisa, półfinał
Chorwacja - Czechy, Porec
piątek, 18 września 2009
wynik

gra pojedyncza:

Radek Štěpánek (Czechy) - Ivo Karlovic (Chorwacja) 6:7(5), 7:6(5), 7:6(6), 6:7(2), 16:14

stan meczu: Czechy prowadzą 1-0

program:

piątek: Marin Cilic - Tomáš Berdych, bilans 0-0
sobota: Roko Karanusic / Lovro Zovko (Chorwacja) - Lukáš Dlouhý / Jan Hájek
niedziela: Marin Cilic - Radek Štěpánek, bilans 1-1 oraz Ivo Karlovic - Tomáš Berdych, bilans 2-1