Tokio 2020. Taekwondo. Złoto dla Matei Jelić. Reprezentantka DR Konga zdyskwalifikowana z powodu... ciąży

Finał turnieju olimpijskiego w taekwondo pań w kategorii 67 kg, był powtórką kwietniowej rywalizacji o złoto Mistrzostw Europy 2021. Tak jak w Sofii, triumfowała Chorwatka Matea Jelic, dla której jest to największy sukces w karierze.

Jacek Pawłowski
Matea Jelić Getty Images / Maja Hitij / Na zdjęciu: Matea Jelić
Rywalizacja w turnieju olimpijskim taekwondo kobiet w kategorii 67 kg rozpoczęła się od 1/8 finału. Do walki nie przystąpiła reprezentantka Demokratycznej Republiki Konga. Naomie Katoka została zdyskwalifikowana w wyniku testów przeprowadzonych przed zawodami.

Jak donosi serwis sportnewsafrica.com, okazało się, że taekwondzistka z Afryki jest... w ciąży. Przedstawiciele federacji twierdzą jednak, że wykluczenie spowodowane było przekroczeniem limitu wagowego o 300 gramów. W tej sytuacji bez walki do kolejnego etapu awansowała Ruth Gbagbi, która ostatecznie zdobyła brązowy medal, wraz z Hidają Malak z Egiptu.

Pasjonującym widowiskiem było starcie finałowe. W nim naprzeciwko siebie stanęły złota i srebrna medalistka kwietniowych mistrzostw Europy z Sofii. Wówczas Lauren Williams przegrała z Chorwatką Mateą Jelić. W Tokio scenariusz się powtórzył, choć szala zwycięstwa co rusz przechylała się to na jedną, to na drugą stronę. Ostatecznie jednak to taekwondzistka z Bałkanów miała powody do radości.