Tokio. W chińskich mediach zawrzało. Nawet ambasada wyraziła swoje oburzenie. Wszystko z powodu jednego zdjęcia

Zdjęcie złotej medalistki w podnoszeniu ciężarów, Hou Zhihui, opublikowane w mediach społecznościowych przez agencję Reutersa, wywołało falę krytyki ze strony chińskiej. Swoje oburzenie wyraziła m.in. ambasada tego kraju na Srilance.

Jacek Pawłowski
Jacek Pawłowski
Zhihui Hou Getty Images / Wang Xianmin / Na zdjęciu: Zhihui Hou
Na twitterowym profilu Ambasady Chin na Srilance pojawiły się zarzuty, że agencja prasowa Reuters świadomie próbuje przedstawić Chiny w niekorzystnym świetle. Powodem miało być zdjęcie, które wykorzystano w informacji o zdobyciu złotego medalu igrzysk olimpijskich Tokio 2020 w podnoszeniu ciężarów przez reprezentantkę tego kraju Zhihui Hou.

Hou rywalizująca w podnoszeniu ciężarów w kategorii 49 kg. zdobyła złoto igrzysk olimpijskich, ustanawiając przy okazji rekord olimpijski w dwuboju, obecnie wynoszący 210 kilogramów. Jej zwycięstwo przyćmiły jednak kontrowersje, jakie wywołała za Wielkim Murem fotografia opublikowana przez agencję Reuters. Władze i media państwowe uznały, że celowo do zrelacjonowania triumfu zawodniczki wykorzystano "brzydkie zdjęcie".

Ujęcie, o którym mowa, przedstawia 24-latkę walczącą podczas próby podniesienia ciężaru. Chińska ambasada na Sri Lance napisała na Twitterze: "Spośród wszystkich zdjęć z rywalizacji Reuters wybrał to, które tylko pokazuje, jakie są brzydkie. Nie stawiajcie polityki i ideologii ponad sportem i nie nazywajcie siebie bezstronną agencją medialną. Wstyd! Szanujcie ducha olimpijskiego".

Temat błyskawicznie podchwyciły krajowe media. "The Global Times" opublikował artykuł, w którym oskarżył Reutersa o "niesprawiedliwe atakowanie Chin". Oburzenia nie krył także dziennik "China Daily" oraz wspierany przez państwo "Global Times". Powodem miało być zdjęcie, które "uznawane jest za lekceważące".

Pod postem wywiązała się intensywna dyskusja. Jej uczestnicy w dużej mierze bronili angielskiej agencji. Wiele osób uznało, że fotografia idealnie oddaje to, jak wielkiego wysiłku i determinacji wymaga zdobycie olimpijskiego medalu.

Czytaj także: Nie wiedział, że ma włączony mikrofon. Skandal w polskiej telewizji Tokio 2020. Miało być ciekawie, wyszło fatalnie. Koreańska telewizja przeprosiła za skandal ZOBACZ WIDEO: Jak poważna jest kontuzja Michała Kubiaka? "On da sobie odgryźć rękę, aby wyjść na boisko i zagrać w ważnych meczach"
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×