Tokio 2020. Dwa tytuły Dressela w godzinę. Rekord świata Amerykanów

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Al Bello / Na zdjęciu: Caeleb Dressel
Getty Images / Al Bello / Na zdjęciu: Caeleb Dressel

Finał sztafety męskiej 4x100 metrów stylem zmiennym zakończył olimpijską rywalizację w pływaniu. Po złoto sięgnęli Amerykanie, którzy dodatkowo ustanowili nowy rekord świata. Drugi tytuł jednego dnia wywalczył Caeleb Dressel.

Amerykanie zajęli w eliminacjach siódme miejsce. Później wymienili całą czwórkę i sięgnęli po złoty medal w sztafecie 4x100 metrów stylem zmiennym, bijąc przy okazji rekord świata. Drugi tytuł w ciągu zaledwie godziny wywalczył Caeleb Dressel. Wcześniej był najlepszy na dystansie 50 metrów.

Spośród Amerykanów jedynie płynący jako drugi Michael Andrew nie uzyskał najlepszego czasu na swojej zmianie.

Drugie miejsce w finale zajęli Brytyjczycy, ustanawiając przy tym nowy rekord Europy. Na najniższym stopniu podium stanęli zwycięzcy eliminacji - Włosi.

W tej konkurencji startowali także reprezentanci Polski. Biało-Czerwoni w składzie Kacper Stokowski, Jan Kozakiewicz, Jakub Majerski, Jakub Kraska uzyskali czas 3:32.62 min. Ostatecznie do awansu zabrakło im 0.25 s. Tym samym Polacy znaleźli się na dziewiątej pozycji w klasyfikacji końcowej.

Medaliści sztafety mężczyzn 4x100 metrów stylem zmiennym:

1. USA 3:26.78 min. WR (Ryan Murphy, Michael Andrew, Caeleb Dressel, Zach Apple / Joseph Armstrong, Blake Pieroni, Tom Shields, Andrew Wilson)

2. Wielka Brytania 3:27.51 min. ER (Luke Greenbank, Adam Peaty, James Guy, Duncan Scott / James Wilby)

3. Włochy 3:29.17 min. (Thomas Ceccon, Nicolo Martinenghi, Federico Burdisso, Alessandro Miressi)

Jak ocenisz występy polskich pływaków na igrzyskach?