Tokio 2020. Złoto dla reprezentantów Kuby. Historyczny wyczyn Mijaina Lopeza Nuneza

Reprezentanci Kuby w zapasach w stylu klasycznym, Luiz Alberto Forta Sanchez (60 kg) i Mijain Lopez Nunez (130 kg) wywalczyli złote medale igrzysk olimpijskich w Tokio. W decydujących walkach pokonali oni przedstawicieli Japonii i Gruzji.

Jacek Pawłowski
Mijain Lopez Nunez Getty Images / Tom Pennington / Na zdjęciu: Mijain Lopez Nunez
Rywalizujący w wadze supercięzkiej Mijain Lopez Nunez przeszedł do historii igrzysk olimpijskich, jako pierwszy zawodnik, który w drodze po swój czwarty złoty medal nie stracił nawet jednego punktu. Kubańczyk w 1/8 finału pokonał 9:0 Rumuna Alina Alexuca Ciurariu, w 1/4 finału odprawił 8:0 Irańczyka Amina Mirzazadeha, a w półfinale rozprawił się z Turkiem Rizą Kayaalp. Wisienką na torcie był wygrany 5:0 pojedynek z Rizą Kayaalpem.

W kategorii 60 kg po złoto sięgnął drugi Luiz Alberto Forta Sanchez. Dla Kubańczyka, który do zapasów przeniósł się z baseballa, to największy sukces w karierze. W decydującym pojedynku 27-latek, który dotychczas sukcesy odnosił tylko w rywalizacji kontynentalnej, pokonał przedstawiciela gospodarzy, dwukrotnego mistrza świata Kenichiro Fumitę. Dla Japończyka srebrny krążek jest pierwszym trofeum olimpijskim w karierze.