KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Mówi o tym cały świat. Amerykance grożą kary

Choć demonstracje i protesty na olimpijskim podium są zakazane, to amerykańska kulomiotka Raven Saunders nic nie robiła sobie z obowiązujących przepisów. Postanowiła wykonać gest solidarności z "uciskanymi ludźmi".

Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
Raven Saunders PAP/EPA / Franck Robichon / Na zdjęciu: Raven Saunders
Międzynarodowy Komitet Olimpijski przed igrzyskami Tokio 2020 zaktualizował przepisy dotyczące demonstracji i wykonywania gestów przez sportowców. Zgodnie z obowiązującymi wytycznymi zabronione jest manifestowanie swych poglądów na olimpijskim podium.

Reguły postanowiła złamać kulomiotka Raven Saunders. Amerykanka po odebraniu srebrnego medalu olimpijskiego skrzyżowała ręce w geście "X". Jak donoszą media w USA, zawodniczka otwarcie popiera prawa osób LGBT i powiedziała, że jej gest został wykonany na znak solidarności z "uciskanymi ludźmi".

Saunders dodała, że "chce reprezentować ludzi z całego świata, którzy nie mają możliwości do tego, by mówić za siebie". Był to pierwszy protest na podium podczas igrzysk olimpijskich w Tokio, które ze względu na pandemię koronawirusa zostały przełożone na 2021 rok.

Dodajmy, że MKOl zezwala na pokojowe protesty i gesty takie, jak wykonała Saunders, ale przed startami. Serwis firstpost.com dodaje, że nie jest jasne, jakie konsekwencje poniesie zawodniczka, gdyż te są "proporcjonalne do poziomu zakłóceń i stopnia, w jakim wykroczenie nie jest zgodne z wartościami olimpijskimi". Kulomiotki nie zamierza karać Amerykański Komitet Olimpijski.

O tym, jak restrykcyjne są przepisy, przekonali się też członkowie polskiej sztafety mieszanej 4x400 metrów, którzy w niedzielę odebrali złote medale igrzysk olimpijskich. Na podium chcieli wnieść zdjęcia zawodników, którzy brali udział w półfinale, ale zagrożono im dyskwalifikacją.

Czytaj także:
Tokio. Ogromny stres Pawła Fajdka. "Demony wracają"
Tokio 2020. Znakomita pogoń Sifan Hassan. Rekord życiowy Galant. Polka biegnie dalej

ZOBACZ WIDEO: Polska wpadła w euforię! Mamy złoty medal na igrzyskach w Tokio! "To było fenomenalne rozegranie biegu"
Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (23)
 • ololo Zgłoś komentarz
  Powinna być dyskwalifikacja!
  • yes Zgłoś komentarz
   Zdjęć ie na podium? Inna zawodniczka wniesie zdjęcie żony, kto inny kota i zaczęłoby się...
   • tomas68 Zgłoś komentarz
    Każdy gest musi być pod kontrolą ? A dłubanie w nosie drapanie się po "genitaliach",itd. Ograniczcie też radość sportowca z wygranej żeby nie było smutno przegranym.
    • Jacek Balcerzak Zgłoś komentarz
     Tylko fizyczna likwidacja tęczowych dewiantów usPOKOi sytuację na świecie.
     • ello124 Zgłoś komentarz
      Niedługo otworzysz lodówkę a tam mały człowieczek kolorowy będzie gimnastykował się z uniesionymi rączkami do góry, wcześniej najadłszy się do syta twoim kosztem i głośno
      Czytaj całość
      krzyczał ze zdrowym głośnym "bekiem" LGBT LGBT LGBT!!!!!! Strach się bać......., jak ta propaganda ogłupia infantylne umysły.
      • maciek152 Zgłoś komentarz
       No i rzygłem. A takie dobre śniadanie było... Sportu już nie ma, jest agresja odchyleńców i oszołomów poprawności politycznej. Świat stoi na głowie.
       • Dodany Zgłoś komentarz
        Pewnie na rozkaz wodza mieli wnieść zdjęcia reszty sztafety ,tyle tylko że tam jest nikim .
        • nok Zgłoś komentarz
         Ze zdjęciami na podium, katastrofa.
         • Poot Zgłoś komentarz
          ...dziwię się, że NIemcy... ba "szefowstwo Brukseli" nie protestuje!? Na EURO w piłce nożnej robili cyrk z rozdawaniem chorągiewek, oświetlaniem stadionów itd. Tutaj - cisza!?
          • To_On Zgłoś komentarz
           Powinni zacząć zabierać medale i wpisywać DSQ. Nie chodzi mi o to co chcą pokazać tylko o nie trzymanie się reguł. Bo gdyby ktoś okazał znak czy symbol walki z LGBT to wybuchła by
           Czytaj całość
           taka goowno-burza że masakra.
           • biedron104 Zgłoś komentarz
            zawodniczka otwarcie popiera prawa osób LGBT i powiedziała, że jej gest został wykonany na znak solidarności z "uciskanymi ludźmi". HE HE! DIOTKA :)
            • Andrzej0001 Zgłoś komentarz
             Patrząc na zdjęcie myślałem że ten człowiek staje w obronie czarnoskórych w afryce czy innych mieszkańców państw 3 świata którzy pracują w jakichś kopalniach czy fabrykach w
             Czytaj całość
             nieludzkich warunkach za mniej niż dolar na dzień i pomyślałem że to dobra idea. Niestety rozczarowałem się mocno gdy dowiedziałem się że chodzi znowu tylko o to by można było publicznie wykonywać niesmaczne czynności seksualne i adoptować dzieci by na to patrzyły. Smutne że zapomina się o biednych, a myśli o zboczeńcach.
             • zenekbenek Zgłoś komentarz
              ukarac zboczenca i anarchiste. to cale srodowisko LGBT nie ma najmniejszego pojecia co to spoleczna dyscyplina, kultura osobista i dobry smak... ukarac i pogonic bo z tej olimpiady zrobili se
              Czytaj całość
              jedno wielkie ideowe zgromadzenie... widac srodowisko sportowcow ma spore problemy ze soba....
              Zobacz więcej komentarzy (1)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×