Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

Zwrot akcji w sprawie Cimanouskiej tuż przed samym lotem! Nie wyląduje w Warszawie

W środę Kryscina Cimanouska miała przylecieć do Warszawy. Jak poinformowała rosyjska agencja TASS, w ostatniej chwili białoruska lekkoatletka zmieniła jednak plany i poleci do innego kraju.

Szymon Łożyński
Szymon Łożyński
Kryscina Cimanouska na lotnisku w Japonii PAP/EPA / JIJI PRESS / Na zdjęciu: Kryscina Cimanouska na lotnisku w Japonii
"Cimanouska po konsultacji z przedstawicielami polskiej ambasady zdecydowała się na lot liniami Austrian Airlines do Wiednia" - poinformowała rosyjska agencja TASS. Samolot z Białorusinką na pokładzie wystartował po 3:20 czasu polskiego z lotniska Narita, położonego 65 km od centrum Tokio. Późnym popołudniem w środę wyląduje w Wiedniu.

Według pierwszych planów w środę Kryscina Cimanouska miała przylecieć LOT-em do Warszawy. Rano, czasu japońskiego, została przetransportowana z obstawą policyjną na międzynarodowe lotnisko Narita. Towarzyszyli jej przedstawiciele ambasady RP.

Według nieoficjalnych informacji agencji TASS, przyczyną zmiany lotu miało być wykupienie przez zagranicznych dziennikarzy biletów na ten sam rejs polskich linii lotniczych LOT do Warszawy. Oto film z lotniska w Tokio opublikowany przez Agencję Reuters.

"Odprawa na zmieniony lot Cimanouskiej odbyła się w terminalu VIP, do którego dostęp z pracowników mediów mają tylko akredytowani japońscy dziennikarze" - czytamy na stronie rosyjskiego portalu.

Zagraniczni dziennikarze, nagrywający przybycie Cimanouskiej na lotnisko Narita, poprosili Białorusinkę o komentarz do całej sytuacji. Sportsmenka odmówiła.

W niedzielę, po krytyce białoruskich władz sportowych, Kryscina Cimanouska została wykluczona przez swoich rodaków z dalszego udziału w igrzyskach olimpijskich w Tokio. Białoruski reżim próbował zmusić sprinterkę do powrotu na Białoruś. Lekkoatletka poprosiła o pomoc miejscową policję. Nie wsiadła na pokład samolotu.

Pomoc białoruskiej zawodniczce zaoferowała polska ambasada. Cimanouska zwróciła się o azyl polityczny i przyznano jej wizę humanitarną. W środę miała przylecieć do Polski, a później starać się o azyl w Niemczech albo Austrii. Do swojego ojczystego kraju wracać już nie zamierza.

- Wyrażamy naszą pełną solidarność z Cimanouską i wyrażamy uznanie dla państw członkowskich (UE), które zaoferowały jej wsparcie. Z zadowoleniem przyjmujemy fakt, że Polska przyznała wizę humanitarną" - powiedziała Nabila Massrali, rzeczniczka szefa polityki zagranicznej Unii Europejskiej Josepa Borrella w oświadczeniu dla agencji Reuters.

Czytaj także:
Premier Morawiecki o wsparciu dla białoruskiej zawodniczki: Pomagamy prześladowanym przez reżimy
Mogą odpowiedzieć za Kryscinę Cimanouską. Czeka dotkliwa kara

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: tekturowe łóżka w Tokio robią furorę. Słynna tenisistka pokazała zdjęcia


Jeżeli chcesz być na bieżąco ze sportem, zapisz się na codzienną porcję najważniejszych newsów. Skorzystaj z naszego chatbota, klikając TUTAJ.
Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (48)
 • Maxym Zgłoś komentarz
  Słuszna decyzja. Jak uciekać to do normalnego kraju.
  • Johnny B Zgłoś komentarz
   Zdziwienie. Przecież ona wielokrotnie mówiła ,że chce polecieć do Austrii i tam już zostać z mężem i trenerem
   • technikum ceramiczne Zgłoś komentarz
    to było wszystko zaplanowane a POLSKA nieudola pisowska dyplomacja dała sie zrobic w konia
    • elek8 Zgłoś komentarz
     co nas to obchodzi gdzie leci i wyląduje nie mamy większych problemów ?
     • Jean Jack Palesky Zgłoś komentarz
      ...hmm... ona doskonale wiedziała, co od kilku lat dzieje się w Polsce. Polscy sportowcy w Tokio pokazali jej fotografie setek policyjnych radiowozów, chroniących polskiego kacyka z
      Czytaj całość
      Żoliborza (ps. Balbina) - niczym towarzysza Łukaszenkę w Mińsku. Ona wiedziała, gdzie znajdzie naprawdę bezpieczne miejsce. Ona nie chciała wspierać (być twarzą) ordynarnej propagandy uprawianej przez TVPiS, zwanej w Polsce kurwizją. Ot, i wszystko...
      • zens Zgłoś komentarz
       Zrobiła furorę na olimpiadzie , niezła taktyka
       • Norel Zgłoś komentarz
        Mówiła od początku , że chce do Austrii . Dziwiłam się , że Morawiecki mówi , że ona przyjedzie do Polski. Austria to raj w porównaniu z Polską. Liberalny kraj z dobrymi zarobkami i
        Czytaj całość
        warunkami do życia i co najważniejsze-ich służby potrafią jej i jej rodzinie zapewnić bezpieczeństwo , a z naszymi to różnie bywa. Lot do Polski był zasłoną dymną. Nikt normalny, nie przenosi się z kraju autorytarnego do innego kraju , który oskarżany jest o brak praworządności, i w którym min. sprawiedliwości nie zgadza się z "prawem do rzetelnego procesu".
        • Joe Urbanski Zgłoś komentarz
         Poliniacy wy zajmujcie się swoimi sprawami jak trucie obywateli szczepionkami.
         • Myrek Zgłoś komentarz
          to rząd polski zrobił tej pani na rękę, a teraz ta pani tę rękę z obrzydzeniem odsuwa ??!!
          • właśnie Zgłoś komentarz
           Ale sprytnie wyemigrowała z kraju. Za "pomoc" polskiego rządu mniejszość polska na Białorusi. prawdoodobnie będzie prześladowana przez Łukaszenkę.
           • Moher Power Zgłoś komentarz
            Chcielibyśmy wiedzieć coś bliżej o wynikach sprinterki na bieżni . Że miała być represjonowana i nawet białoruskie władze chciały aby poszła do pracy , to wiemy , ale o
            Czytaj całość
            sportowych_szansach , to jakoś niewiele .
            • Moher Power Zgłoś komentarz
             Ona_cwaniara,_a_my_frajerzy_wybiegający_przed_szereg.
             • Nawod Zgłoś komentarz
              Czym się różni Poland od Białorusi?
              Zobacz więcej komentarzy (5)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×