KokpitKibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe

UE bije brawo Polsce. "Kolejny przykład brutalności Łukaszenki"

Głośno jest o przyznaniu wizy humanitarnej dla Białorusinki Krysciny Cimanouskiej. Decyzję Polski z zadowoleniem przyjęła Unia Europejska, która mocno krytykuje rządy Alaksandra Łukaszenki.

Karol Wasiek
Karol Wasiek
Kryscina Cimanouska Getty Images / Ivan Romano / Na zdjęciu: Kryscina Cimanouska
Kryscina Cimanouska za krytykę sportowych władz Białorusi miała wrócić wcześniej do kraju. Dla niej igrzyska olimpijskie w Tokio 2020 już się skończyły, ale zawodniczka odmówiła powrotu. Poprosiła o pomoc, którą dostała od polskiego rządu.

Z wizą humanitarną ma w środę wylądować w Warszawie. Potem, podobno, ma starać się o azyl w Niemczech lub Austrii, a do ojczyzny wracać nie zamierza.

MKOl rozpoczął dochodzenie w sprawie białoruskiej sprinterki. Przedstawiciele komitetu rozmawiali już z zawodniczką, ale czekają na stanowisko strony białoruskiej. Termin przedstawienia swoich argumentów mija dzisiaj, we wtorek 3.08.

ZOBACZ WIDEO: Tokio 2020. Złoto sztafety "gamechangerem" dla Polski? "My też jesteśmy zdolni do wielkich rzeczy!"

Sportsmenka powiedziała "BBC" w poniedziałek, że jest bezpieczna, ale dodała jednocześnie, że ​​doradzono jej, by nie podawać dalszych szczegółów na tym etapie.

Wiceminister spraw zagranicznych Polski Marcin Przydacz powiedział, że Cimanouska jest w bezpośrednim kontakcie z polskimi dyplomatami w Tokio i Polska zrobi "wszystko, co będzie konieczne, aby pomóc jej kontynuować karierę sportową".

Incydent ponownie zwrócił uwagę na Białoruś, rządzoną od 1994 r. przez prezydenta Alaksandrę Łukaszenkę. W ubiegłym roku ogólnokrajowe protesty przeciwko jego kwestionowanej reelekcji zostały brutalnie stłumione przez siły bezpieczeństwa.

Białoruski rząd jeszcze nie skomentował polskiej decyzji. Tymczasem Unia Europejska z zadowoleniem przyjęła decyzję Polski. Nabila Massrali, rzeczniczka szefa polityki zagranicznej UE Josepa Borrella, powiedziała, że ​​próba przymusowej repatriacji zawodniczki przez Białoruś była "kolejnym przykładem brutalności represji reżimu Łukaszenki".

"Wyrażamy naszą pełną solidarność z Cimanouską i wyrażamy uznanie dla państw członkowskich (UE), które zaoferowały jej wsparcie. Z zadowoleniem przyjmujemy fakt, że Polska otrzymała wizę humanitarną" - powiedziała Massrali w oświadczeniu dla Reutera.

Polska wyciągnęła pomocną dłoń w kierunku białoruskiej olimpijki. - To element dość konsekwentnej polskiej polityki wspierania demokratycznych środków na Białorusi - pisze w "Fakcie" Jerzy Marek Nowakowski.

- Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka uczynił z Polski swojego dyżurnego wroga. Wykorzysta teraz sprawę Cimanouskiej do kolejnych ataków na Polskę" - dodaje prezes Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego.

Mąż Cimanouskiej uciekł z Białorusi. Zdradził miejsce swojego pobytu
"Łukaszenka zaatakuje Polskę". Robi się gorąco

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (8)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×