Tokio 2020. Sandor Totka ze złotem, brąz dla Liama Heatha

Najlepszy w finale igrzysk olimpijskich Tokio 2020 w K1 200 metrów okazał się Węgier Sandor Totka. Poprzedni mistrz olimpijski - Liam Heath w stolicy Japonii był trzeci. Rozdzielił ich Włoch Manfredi Rizza.

Dawid Lis
Dawid Lis
Liam Heath PAP/EPA / EPA/NIC BOTHMA / Liam Heath
W półfinałach K1 200 metrów mężczyzn w igrzyskach olimpijskich Tokio 2020 emocji nie brakowało. Złoty medalista z Rio de Janeiro i faworyt do wywalczenia kolejnego mistrzostwa olimpijskiego przegrał po raz drugi w stolicy Japonii. Liam Heath ponownie dopłynął do mety za  Kolosem Csizmadią. Tym razem nie było to jednak problemem, bo czterech najlepszych zawodników było premiowanych awansem do finału olimpijskiego. Trzeba jednak przyznać, że Węgier udowadnia, że będzie chciał zabrać Brytyjczykowi złoto, choć w półfinale dzieliło ich zaledwie 0,009 sekundy. W tym samym półfinale płynął kolejny faworyt do medalu, czyli Petter Menning. Szwed stracił do Heatha 0,041 sekundy.W drugim półfinale także najlepszy okazał się Węgier - Sandor Totka, który w porównaniu do poprzedniego wyścigu, miał bezpieczną przewagę 0,057 sekundy. W finale, oprócz dwóch Węgrów, znajdą się także dwaj Hiszpanie, ale ci raczej nie powinni przeszkodzić faworytom w walce o medale.

Bardzo szybki i skuteczny, zarówno w wyścigu eliminacyjnym, jak i w półfinale był Kolos Csizmadia, ale w olimpijskim finale zabrakło dla niego miejsca na podium. Węgier był mocny, ale trzech rywali okazało się lepszych i zakończył on na czwartym miejscu.

Wygrał jego rodak. Sandor Totka, aktualny mistrz Europy i czwarty zawodnik z igrzysk w Rio de Janeiro, zwyciężył w olimpijskim finale w stolicy Japonii. Tym samym Liam Heath został ponownie pokonany przez Węgra, a przed Brytyjczykiem na mecie finału w Tokio zameldował się jeszcze Manfredi Rizza, któremu niewiele brakowało, aby cieszyć się ze złota.

7. Ruben Rezola (Argentyna) - 36.552 - finał B
8. Mindaugas Maldonis (Litwa) - 36.637 - finał B

Wyniki finału B:
1. Maxime Beaumont (Francja) - 35.998
2. Mindaugas Maldonis (Litwa) - 36.257