Tokio 2020. Znokautował rywala i ma złoto. Niebywały wyczyn Brazylijczyka!

Niezwykłe rzeczy działy się w boksie! Brazylijczyk znokautował faworyta z Ukrainy i zdobył złoty medal igrzysk olimpijskich w Tokio. W sobotę odbyły się cztery mistrzowskie walki.

Hebert Sousa PAP/EPA / VALDRIN XHEMAJ / Na zdjęciu: Hebert Sousa
W Igrzyskach XXXII Olimpiady Tokio 2020 wyłoniono kolejnych mistrzów olimpijskich. Sensacja miała miejsce w wadze średniej (do 75 kilogramów). Złoto padło łupem Heberta Sousy, który znokautował Ołeksandra Chyżniaka. Brązowe medale w tej kategorii zdobyli przegrani z półfinałów, Eumir Marcial z Filipin i Gleb Bakszi z Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego.

Walka była niezwykle dramatyczna i wszystko wskazywało na triumf Ukraińca, mistrza świata i Europy z 2017 roku. Przez dwie i pół rundy Chyżniak miał sytuację pod kontrolą. Posyłał ogromną liczbę ciosów, a Sousę stać było na pojedyncze celne uderzenia. Zapowiadało się na wysokie punktowe zwycięstwo Ukraińca, ale wydarzyła się rzecz niesłychana. W połowie trzeciej rundy Brazylijczyk pokazał szybkość, wyprzedził przeciwnika w wymianie i zadał nokautujący cios.

Wcześniej największym sukcesem Sousy był brązowy medal mistrzostw świata z 2019 roku. W sobotę zdobył złoty medal olimpijski jako drugi w historii bokser z Brazylii. Dołączył do Robsona Conceicao, który pięć lat temu w Rio de Janeiro był najlepszy w wadze lekkiej.

W sobotnich finałach wystąpiły dwie Turczynki, które miały zmienne szczęście. Busenaz Surmeneli (półśrednia) cieszyła się ze złota po pokonaniu 3-0 Chinki Hong Gu. Srebrem musiała się zadowolić Buse Naz Cakiroglu (musza), która przegrała 0-5 z Bułgarką Stojką Krastewą. Dla Turcji są to pierwsze olimpijskie medale w boksie od 2008 roku (Pekin), gdy Yakup Kilic zdobył brąz.

Mistrzem olimpijskim został Galal Yafai (musza), który wygrał 4-1 z Filipińczykiem Carlo Paalamem. Dla Wielkiej Brytanii jest to drugie złoto w tej kategorii wagowej. W 1956 roku w Melbourne najlepszy był  Terence Spinks.