Świetny dzień dla polskich paraolimpijczyków. Sprawdź klasyfikację medalową

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA /  / Na zdjęciu: Adrian Castro
PAP/EPA / / Na zdjęciu: Adrian Castro

Za nami pierwszy dzień igrzysk paraolimpijskich Tokio 2020. Biało-Czerwoni mają w swoim dorobku dwa medale: srebrny i brązowy. Jak dotąd igrzyska zdominowali sportowcy z Australii.

W tym artykule dowiesz się o:

Igrzyska paraolimpijskie rozpoczęły się we wtorek, 24 sierpnia, kiedy to odbyła się ceremonia ich otwarcia. W środę walczono o medale w kilku dyscyplinach. W kolarstwie torowym i szermierce miejsca na podium zajęli reprezentanci Polski.

Po pierwszy krążek - brązowy w kolarstwie torowym w wyścigu na 4000 metrów - sięgnęli Marcin Polak i jego pilot Michał Ładosz. Trzeci wynik kwalifikacji sprawił, że Polak stanął do walki o brązowy medal i szansę swoją wykorzystał. W kluczowej rozgrywce nasz duet okazał się lepszy od Francuzów Alexandra Lloverasa i Corentina Ermenaulta.

Później ze srebra cieszył się Adrian Castro. W finale stanął do pojedynku z Chińczykiem Yanke Fengiem, którego pokonał już we wcześniejszej fazie. Tym razem to jednak rywal wziął rewanż, wygrał 15:11 i obronił złoty medal sprzed pięciu lat. Polak z kolei do brązu z Rio dołożył srebro.

To sprawia, że po pierwszym dniu rywalizacji w igrzyskach paraolimpijskich Tokio 2020 Polska zajmuje piętnaste miejsce w klasyfikacji medalowej. Takim samym dorobkiem - jednego srebrnego i jednego brązowego krążka - mogą pochwalić się Japończycy i Francuzi.

Jak dotąd rywalizację w stolicy Japonii zdominowali Australijczycy, którzy wywalczyli 10 medali: 6 złotych, 1 srebrny i 3 brązowe. Drugie miejsce zajmują Chińczycy (5 złotych, 1 srebrny i 2 brązowe), a trzecie przedstawiciele Rosyjskiego Komitetu Paraolimpijskiego (3 złote, 1 srebrny i 2 brązowe).