Szokujące informacje! Polscy medaliści paraolimpijscy podejrzani o doping

Skandal podczas igrzysk paraolimpijskich w Tokio 2020. Polska Agencja Antydopingowa wydała komunikat, z którego wynika, że polscy medaliści w kolarstwie torowym - Marcin Polak i Michał Ładosz - naruszyli przepisy antydopingowe.

Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
Marcin Polak i jego pilot Michał Ładosz Getty Images / Tim Goode / Na zdjęciu: Marcin Polak i jego pilot Michał Ładosz
"Informujemy o podejrzeniu naruszenia przepisów antydopingowych przez zawodników kolarskiego tandemu, brązowych medalistów Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio: Marcina Polaka oraz Michała Ładosza. Na podstawie długofalowego tworzenia profilu zawodników poprzez wykonywanie kontroli antydopingowych i wyników laboratoryjnych, a także na podstawie prowadzonego śledztwa przez Polską Agencję Antydopingową stwierdzono obecność zabronionej substancji w próbkach pobranych od obu sportowców" - informuje POLADA.

Polak i Ładosz zdobyli brązowy medal w wyścigu na 4000 metrów. Był to pierwszy krążek wywalczony przez polską ekipę podczas igrzysk paraolimpijskich Tokio 2020. Wiele wskazuje jednak na to, że polscy sportowcy korzystali z zabronionych środków, konkretnie z EPO.

W ostrych słowach na temat paraolimpijczyków wypowiedział się dyrektor POLADA. - Wyniki próbek oraz opinie ekspertów międzynarodowych wskazują jednoznacznie na stosowanie erytropoetyny, która nie została naturalnie wytworzona przez organizm. Mamy do czynienia z najpoważniejszym oraz najpewniej celowym oszustwem dopingowym. W sporcie nie ma miejsca na takie haniebne praktyki, niezależnie od uprawianej dyscypliny sportu oraz barw narodowych - przyznał Michał Rynkowski.

Wyniki analizowano w dwóch akredytowanych przez WADA laboratoriach: w Warszawie oraz Tokio. Informacja o potwierdzonym przypadku dopingu do POLADA dotarła 26 sierpnia. Sportowcy zostali poinformowani o podejrzeniu naruszenia przepisów antydopingowych.

Rynkowski dodaje, że złapanie na dopingu polskich paraolimpijczyków to kolejny dowód na to, że żaden dopingowicz nie może i nie powinien czuć się bezpiecznie.

Jeżeli analizy próbki B potwierdzą stosowanie zakazanych środków, a następnie wydana zostanie ostateczna decyzja właściwych organów, zawodnikom grozi odebranie tytułu brązowych medalistów igrzysk paraolimpijskich oraz 4-letnia dyskwalifikacja.

Czytaj także:
To się nazywa mieć gest. Mistrz olimpijski pamiętał, komu zawdzięcza najwięcej
Każdy dzień z medalem. Zobacz klasyfikację medalową igrzysk paraolimpijskich Tokio 2020

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×