KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Szokujące informacje! Polscy medaliści paraolimpijscy podejrzani o doping

Skandal podczas igrzysk paraolimpijskich w Tokio 2020. Polska Agencja Antydopingowa wydała komunikat, z którego wynika, że polscy medaliści w kolarstwie torowym - Marcin Polak i Michał Ładosz - naruszyli przepisy antydopingowe.

Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
Marcin Polak i jego pilot Michał Ładosz Getty Images / Tim Goode / Na zdjęciu: Marcin Polak i jego pilot Michał Ładosz
"Informujemy o podejrzeniu naruszenia przepisów antydopingowych przez zawodników kolarskiego tandemu, brązowych medalistów Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio: Marcina Polaka oraz Michała Ładosza. Na podstawie długofalowego tworzenia profilu zawodników poprzez wykonywanie kontroli antydopingowych i wyników laboratoryjnych, a także na podstawie prowadzonego śledztwa przez Polską Agencję Antydopingową stwierdzono obecność zabronionej substancji w próbkach pobranych od obu sportowców" - informuje POLADA.

Polak i Ładosz zdobyli brązowy medal w wyścigu na 4000 metrów. Był to pierwszy krążek wywalczony przez polską ekipę podczas igrzysk paraolimpijskich Tokio 2020. Wiele wskazuje jednak na to, że polscy sportowcy korzystali z zabronionych środków, konkretnie z EPO.

W ostrych słowach na temat paraolimpijczyków wypowiedział się dyrektor POLADA. - Wyniki próbek oraz opinie ekspertów międzynarodowych wskazują jednoznacznie na stosowanie erytropoetyny, która nie została naturalnie wytworzona przez organizm. Mamy do czynienia z najpoważniejszym oraz najpewniej celowym oszustwem dopingowym. W sporcie nie ma miejsca na takie haniebne praktyki, niezależnie od uprawianej dyscypliny sportu oraz barw narodowych - przyznał Michał Rynkowski.

Wyniki analizowano w dwóch akredytowanych przez WADA laboratoriach: w Warszawie oraz Tokio. Informacja o potwierdzonym przypadku dopingu do POLADA dotarła 26 sierpnia. Sportowcy zostali poinformowani o podejrzeniu naruszenia przepisów antydopingowych.

Rynkowski dodaje, że złapanie na dopingu polskich paraolimpijczyków to kolejny dowód na to, że żaden dopingowicz nie może i nie powinien czuć się bezpiecznie.

Jeżeli analizy próbki B potwierdzą stosowanie zakazanych środków, a następnie wydana zostanie ostateczna decyzja właściwych organów, zawodnikom grozi odebranie tytułu brązowych medalistów igrzysk paraolimpijskich oraz 4-letnia dyskwalifikacja.

Czytaj także:
To się nazywa mieć gest. Mistrz olimpijski pamiętał, komu zawdzięcza najwięcej
Każdy dzień z medalem. Zobacz klasyfikację medalową igrzysk paraolimpijskich Tokio 2020

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (18)
 • Katon el Gordo Zgłoś komentarz
  Szambo się wylało i teraz będzie wstyd. W 1988 na IO w Calgary wpadkę dopingową zanotował hokeista Jarosław Morawiecki. Według oficjalnego stanowiska polskiej reprezentacji, niedozwolone
  Czytaj całość
  środki zostały podane zawodnikowi w barszczu z krokietami na przyjęciu u Polonii zagranicznej. I wtedy taki kit opinia publiczna łyknęła. Wymyślenie wiarygodnego wytłumaczenia to nie jest prosta sprawa. Therese Johaug ze swoim lekarzem wymyśliła sterydy w maści na oparzenia słoneczne. Zobaczymy co wymyślą Harkowska, Polak i Ładosz. Chociaż nie wiadomo czy to koniec, bo lista coś szybko się wydłuża.
  • głos z Rzeszowa 61 Zgłoś komentarz
   " że polscy medaliści w kolarstwie torowym - Marcin Polak i Michał Ładosz - naruszyli przepisy antydopingowe " . Pełna elegancja , delikatnie o szprycownikach . Gdyby to byli np.
   Czytaj całość
   Rosjanie to byłaby jazda a tutaj " naruszyli " .
   • eugjan Zgłoś komentarz
    Co z tymi kolarzami doping ? Pozawieszać dożywotnie i pozbierać poprzednie medale szczególnie olimpijskie dojące prawo do emerytury !
    • neptun Zgłoś komentarz
     Kiedyś NRD dominowało w dopingu,gdzie babochłopy zdobywały medale.Teraz oficjalnie już takie osoby startują i to mi się najbardziej niepodoba.Dla takich osób powinno utworzyc specjalną
     Czytaj całość
     kategorię np. - ,,open""(otwarta dla wszystkich bez badań )
     • były_sportowiec Zgłoś komentarz
      A mnie dziwi, że nic nie słychać o dopingu z normalnej olimpiady z Tokio. Zwłaszcza cicho o amerykańskich pływakach. Nie wierzę, że czegoś nie biorą. Nawet to, co nie jest jeszcze
      Czytaj całość
      zabronione, ale dające kopa. Phelps, cztery olimpiady i na każdej złote medale. W pływaniu! Nie ma na to dowodów, ale trudno mi uwierzyć w ten fenomen. Tak jak swego czasu kolarz Armstrong. Też obwołany fenomenem w kolarstwie. I co się okazało? Ten chyba siedmiokrotny zwycięzca Tour de France, po prostu się szprycował. Tak jak i kiedyś sprinterzy, kulomioci. Dla mnie Phelps jest jakiś podejrzany. Ale to tylko są moje domysły. Za rękę go nie złapałem. To samo Mark Spitz.
      • zgryźliwy Zgłoś komentarz
       I dlatego paraolimpiady mało mnie interesują. Wydawałoby się (wiem, jestem naiwny), że przynajmniej tu nie będzie dopingu. Niestety. co rusz wybucha afera jak ta, z Polakami.
       Czytaj całość
       Niepełnosprawni szprycujący się koksem - toż to żenada.
       • yes Zgłoś komentarz
        Czytam w przytoczonym komunikacie: "Informujemy o podejrzeniu naruszenia przepisów antydopingowych przez zawodników kolarskiego tandemu, brązowych medalistów Igrzysk Paraolimpijskich w
        Czytaj całość
        Tokio..." - jeżeli się potwierdzi do końca, to mogą powiedzieć, że jedli te same kiełbaski i popijali tym samym soczkiem ;)
        • yes Zgłoś komentarz
         Ciekawe jak się to ma do złożonego ślubowania i odebranych nominacji. Nie znalazłem "tekstu paraolimpijskiego", więc przytoczę ślubowanie składane przez przedstawiciela
         Czytaj całość
         zawodników w lipcu (przed zakończonymi już igrzyskami): "Ja, reprezentant Polski na Igrzyska XXXII Olimpiady w Tokio, w imieniu wszystkich zawodników – uroczyście ślubuję, że będziemy przestrzegać obowiązujących przepisów, regulaminów sportowych i zasad fair play oraz godnie i z zaangażowaniem reprezentować nasz kraj."
         • Zdzisław Sobolewski Zgłoś komentarz
          Zabrać medale i obciążyć kosztami wyjazdu i kopa ze sportu !
          • 19biegacz00 Zgłoś komentarz
           SZOK SZOK SZOK ręce opadają i wielki smutek i WSTYD znam te środowisko współpracuję i pomagam BRAK SŁÓW !!!
           • TerminatoЯ Zgłoś komentarz
            Bardzo fajnie, że to polska agencja ich ściga, a nie inni. To pokazuje, że w polskim sporcie nie ma miejsca dla ćpunów.
            • bób humor i włoszczyzna Zgłoś komentarz
             para para para oo oo, jak to śpiewał Zenek. teraz będzie para para paraolimijczyk na haju, oo oo
             • Piotr Jakich Wielu Zgłoś komentarz
              Widać idziemy do przodu z postępem i nowoczesnością:)......jak chcą wizjonerzy róbta co chceta :)
              Zobacz więcej komentarzy (3)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×