Karolina Kucharczyk przystępowała do konkursu skoku w dal (kategoria T20 - sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną) jako wielka faworytka. Jest w końcu mistrzynią świata i rekordzistką świata (6,21 m) w tej konkurencji.
Sportsmenka z Rawicza nie zawiodła. Już w pierwszej próbie objęła prowadzenie (5,87 m), w drugiej uzyskała równe 6 metrów, a w czwartej - 6,03 m. Poprawiła w ten sposób rekord paraolimpiady, który należał do niej od igrzysk w Londynie (2012).
Żadna z rywalek nie była w stanie zagrozić Kucharczyk. Drugie miejsce zajęła Aleksandra Ruczkina (Rosyjski Komitet Paraolimpijski) z wynikiem 5,49 m, a trzecie Chorwatka Mikela Ristoski - 5,46 m.
ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: polska mistrzyni i 110 kg ciężaru. Jest moc!
W ten sposób Karolina Kucharczyk odzyskała tytuł mistrzyni paraolimpiady. W 2012 r. w Londynie zdobyła pierwsze złoto, ale cztery lata później - w Rio de Janeiro - była druga, za wspomnianą Ristoski.
- Szlag mnie trafiał, bo wiedziałam, że stać mnie na o wiele więcej. Wygłupiam się, ale taki wynik (5,55 m - przyp. red.), to osiągnęłabym nawet po pijaku - mówiła po powrocie z Rio, cytowana przez "Gazetę Wyborczą".
Piątek (3.09.) jest najlepszym dniem dla reprezentacji Polski na paraolimpiadzie w Tokio. Przed Karoliną Kucharczyk złoto wywalczyły: Natalia Partyka i Karolina Pęk w turnieju drużynowym tenisa stołowego (kl. 9-10), a także Barbara Bieganowska-Zając w biegu na 1500 m (kat. T20). O ich sukcesach przeczytacie TUTAJ>>.
Biało-Czerwoni mają w Tokio już 23 medale - 6 złotych, 6 srebrnych i 11 brązowych.
Karolina Kucharczyk ze złotym medalem!
— Polski Komitet Paraolimpijski (@Paralympic_PL) September 3, 2021
Poprawiony rekord paraolimpijski!
Po 9 latach powrót królowej na paraolimpijski tron!
Dziękujemy!#KibicujemyParaolimpijczykom
fot. Bartłomiej Zborowski/PKPar@MKDNiS @funduszpfron @Niepe_pl @Polsport pic.twitter.com/4RPBeEyNb0
Czytaj także: Kolejny spadek Polski w klasyfikacji medalowej paraolimpiady. Powód jest jeden