Zapasy. Robert Baran srebrnym medalistą mistrzostw Europy, zwycięstwo faworyta

W Rzymie zakończyły się mistrzostwa Europy 2020 w zapasach. W ostatnim pojedynku zawodów wziął udział Robert Baran. Polak zdobył srebrny medal.

Piotr Ziemka
Robert Baran PAP / Piotr Nowak / Na zdjęciu: Robert Baran
W finale zmagań zawodników w kategorii do 125 kilogramów w stylu wolnym rywalizowali Geno Petriaszwili i Robert Baran. Już w piątej sekundzie po rozpoczęciu starcia brązowy medalista igrzysk olimpijskich 2016 chwytem za nogę sprowadził Polaka do parteru i uzyskał pierwszy punkt po wypchnięciu Barana za matę. W drugiej minucie Gruzin w szybkim tempie wykonał aż trzy akcje, które dały mu po dwa punkty i objął prowadzenie 7:0. Walka skończyła się po dwóch minutach i 24 sekundach. Ostatecznie Petriaszwili wygrał 11:0 przez przewagę techniczną.

Zwyciężył faworyt. Petriaszwili ma na koncie trzy złote (2017, 2018, 2019) oraz dwa brązowe medale (2013 i 2015) mistrzostw świata. W Rzymie wywalczył już szósty krążek europejskiego czempionatu seniorów: wygrał także w 2016 roku, w latach 2018 i 2019 zdobył srebro, a w 2013 i 2017 brąz.

Robert Baran po raz trzeci stanął na podium mistrzostw Europy seniorów. W 2016 roku zajął drugie miejsce (w finale rywalizował również z Petriaszwilim), a w 2018 został sklasyfikowany na trzeciej pozycji.

Zapaśnik z LKS Ceramik Krotoszyn zakwalifikował się do finału po trzech sobotnich zwycięstwach. Reprezentacja Polski zakończyła mistrzostwa Europy z dorobkiem dwóch medali. Awans do pojedynku o złoto wywalczył też Magomedmurad Gadżijew.

Czy zapaśnik z Polski zdobędzie medal igrzysk olimpijskich 2020?