Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Marek Wawrzynowski: MKOl odwrócił głowę, gdy zabijano sportowca [OPINIA]

Brak zdecydowanej reakcji MKOl w sprawie Navida Afkariego, irańskiego zapaśnika, kompromituje tę organizację i hańbi jej szefa Thomasa Bacha.
Marek Wawrzynowski
Marek Wawrzynowski
Thomas Bach Getty Images / Eric Dubost/Pacific Press/LightRocket / Na zdjęciu: Thomas Bach

Międzynarodowy Komitet Olimpijski tak bardzo chciał się odciąć od polityki, że odwrócił głowę, gdy zabijano człowieka. Ta organizacja jest dziś etycznym i moralnym wrakiem.

Thomas Bach, szef MKOl, oczywiście wyraził zaniepokojenie, bardzo przejął się tą sprawą, a po egzekucji irańskiego sportowca w specjalnym komunikacie stwierdził nawet, że jest w szoku. Tyle że kilka dni wcześniej stwierdził, że MKOl "musi szanować suwerenność wymiarów sprawiedliwości niepodległych krajów".

Naprawdę musi? Przypomnijmy, że według dostępnych informacji Iran skazał sportowca na śmierć za udział w pokojowych protestach. Jego braci torturowano i wsadzono do więzienia na 27 i 54 lata. Sam Navid Afkari został skazany za zabójstwo, wbrew dowodom, w pokazowym procesie. Jak zapewniali aktywiści oraz przedstawiciele rodziny sportowca, do winy przyznał się on dopiero pod wpływem tortur. MKOl mógł zrobić wiele dla ratowania życia sportowca. Choćby zagrozić Iranowi wykluczeniem z międzynarodowej społeczności sportowców, czego domagało się wiele organizacji oraz komentatorów. MKOl może przyczynić się do zmiany myślenia w krajach, gdzie łamane są prawa człowieka, ale odwraca głowę, zasłaniając się "czystością sportu".

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: jeden cios i po walce! Spektakularny nokaut w Rosji

Zasada numer 50 karty olimpijskiej mówi, że "Podczas igrzysk olimpijskich nie może być żadnej demonstracji politycznej, religijnej ani rasowej propagandy". MKOl tłumaczy, że igrzyska muszą koncentrować się na zmaganiach sportowców, sporcie oraz międzynarodowej jedności i harmonii, którą ruch olimpijski chce promować.

O ile jestem w stanie zrozumieć, że zakazuje się sportowcom wykonywania politycznych gestów, nie potrafię zrozumieć braku poważnej reakcji w przypadku zagrożenia życia jednego z nich. MKOl broni się przed ingerencją w politykę, jednak czy miał moralne prawo to robić, gdy ważyła się sprawa najistotniejsza: właśnie życia i śmierci człowieka?

Pewnie wiele osób - ze względu na proporcje - uzna to za przesadę, jednak przypomina mi to brak ingerencji wojsk holenderskich w Srebrenicy. Wtedy poleciały głowy, a wiele osób z najwyższych stanowisk wojskowych zostało zhańbionych na zawsze. MKOl w sprawie irańskiego sportowca mógł zrobić znacznie więcej, niż tylko zabrać głos. Mam wrażenie, że Thomas Bach wygłosił dyżurną formułkę i jednocześnie zamknął oczy.

Zapasy to sport narodowy Iranu, na ostatnich igrzyskach kraj ten zdobył 5 medali w tej dyscyplinie, a 9 ogółem. Wiadomo, że wykluczenie zawsze jest dużym ciosem. Po II wojnie światowej dwa największe państwa osi, Niemcy oraz Japonia, a także Rumunia (sojusznik) zostały wyrzucone z igrzysk 1952 roku. Między 1964 a 1988 nie było problemu z wykluczeniem z igrzysk olimpijskich reprezentacji RPA, w czasie gdy panował tam apartheid.

Z drugiej strony MKOl długo bronił się przed upamiętnieniem ofiar zamachu w Monachium, jakby bał się reakcji krajów arabskich. Podobne wrażenie można odnieść teraz. A przecież wystarczyła sama groźba. Czy życie ludzkie nie jest tego warte?

Dziś, już po egzekucji, kilka organizacji zrzeszających sportowców domaga się wykluczenia Iranu z międzynarodowych zawodów. Dla Thomasa Bacha powinna być to sprawa honoru.

ZOBACZ W Iranie już zabijano sportowców

ZOBACZ Ryszard Szurkowski stracił syna w ataku na WTC

Czy Iran powinien zostać wykluczony z Igrzysk Olimpijskich?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (12):
 • ggdd Zgłoś komentarz
  Gratuluję, Wawrzynowski, znajomości farsi i uczestnictwa w procesie - musiałeś tam przecież być, skoro wiesz, że dowody były fałszywe, a gościu torturowany. (BTW: mnie też musieliby
  Czytaj całość
  torturować, abym przyznał się do pozamiatania z czapą w perspektywie.) Aaa... Powiadasz, Wawrzynowski, że to według dostępnych informacji? To ciekawe, bo inne dostępne informacje mówią, że gościu popełnił mord pospolity, a kultura w Iranie jest jaka jest. Które informacje, Wawrzynowski, są bardziej wiarygodne: te płodzone przez ciebie o fałszowaniu, czy przez twoich redakcyjnych wafli o udowodnionym zabójstwie?
  • Ablafaka Zgłoś komentarz
   Znowóż ja :) Zastanawiamy się czy Iran powinien być wykluczony... Dlaczego? W Polsce też zabija się lub okalecza niewinnych ludzi, tylko nieco inaczej, bez wyroków i robi to policja. Za
   Czytaj całość
   to co dzieje się w Polskiej piłce nożnej, już dawno powinnyśmy być wykluczeni z IO. Dlaczego? Bo kibole ustalają składy, terroryzują zawodników, w Polsce normalnością są tzw. rozmowy wychowawcze, podczas których kibole biją zawodników. Co robi Prezes Boniek? Udaje że tego nie widzi, choć może widzi, bo nawet czasami popiera kibolstwo. Nikt nie próbuje tego zwalczyć a gdy znajdzie się jakiś prezes klubu który będzie próbował zwalczyć kibolstwo na swoim stadionie, to policja mu będzie to odradzać a PZPN rzucać kłody pod nogi.
   • Ablafaka Zgłoś komentarz
    @Mirosław Dunst: No niestety, jestem z Pomorza, za młodu wpadłem w kiepskie towarzystwo i naprawdę, takiej korupcji i kumoterstwa jak na Pomorzu to nie ma nigdzie indziej w UE. Policja
    Czytaj całość
    potrafi udawać że nic nie widzi. Znam przypadek gdzie policjant postrzelił niewinnego dzieciaka, 12 latka. Jak było w sądzie? Sąd łyknął bajkę o tym że policja prowadziła obławę na bezdomne psy, dlatego strzelali do dzieciaka a potem, z przestrzelonym kolanem wozili go 5 godzin po mieście. Byłem świadkiem gdzie jedna osoba groziła bronią drugiej, 20 metrów dalej stał radiowóz. Co zrobili dzielni policjanci? Wyłączyli silnik, światła, podświetlenie napisu "POLICJA" na dachu, schylili się i udawali że ich tam nie ma. Policjanci potrafią mordować ludzi, katować czy poniżać. To na Pomorzu regularnie wywozi się po nocy ludzi do lasu i robi to policja a nie żadna mafia. To na Pomorzu policjanci po nocach bawią się w domach dziecka... To na Pomorzu a dokładnie w Lęborku policjanci brali oficjalnie łapówki a gdy ktoś nie miał pieniędzy, potrafili podwieźć go do bankomatu. Witamy w XXI wieku, w środku Europy, w kraju który zwie się Polska i niby panuje tutaj demokracja i jakaś tam praworządność, tym czasem na Pomorzu jest gorzej niż na Białorusi a my przejmujemy się tym że kogoś skazali na śmierć w Iranie, zamiast posprzątać najpierw własne podwórko.
    • jan-49 Zgłoś komentarz
     juz bialorus malo chcecie rzadzic i pouczac iran popatrzcie co sie dzieje w polsce widac zasluzyl ze go stracili i mozecie sobie pogadac moze wam ulzy bandziorow chca bronic
     • zbych22 Zgłoś komentarz
      Jednak Wawrzynowski jest nie z tej planety. Raz jest za tym żeby sportu nie mieszać do polityki,a innym razem sport ma być języczkiem u wagi i sprowadzać polityków na ziemię. Osobowość
      Czytaj całość
      borderline powinna być leczona. Gdzie był Wawrzynowski ze swoją filozofią jak Amerykanie mordowali Irakijczyków.
      • Omen Nomen Zgłoś komentarz
       Widocznie nie zasłużył nawet na kiwniecie palcem...
       • Magda Copierogizjadla Zgłoś komentarz
        Co was interesuja wewnetrzne sprawy Iranu? Taki np. seryjny samobojca spokojnie grasuje w kraju I nikomu to nie przeszkadza.
        • KO-szernywirus Zgłoś komentarz
         Larum by się podniosło gdyby to jakiś czosnkowy był "majster" , a nie Pers ?
         • KO-szernywirus Zgłoś komentarz
          Larum by się podniosło gdyby to jakiś czosnkowy był "majster" , a nie Pers ?
          • Szef na worku Zgłoś komentarz
           MKOl "musi szanować suwerenność wymiarów sprawiedliwości niepodległych krajów" czyli Białorusi też
           • Mirosław Dunst Zgłoś komentarz
            Na Pomorzu morduje się ludzi z policjantami, prokuratorami, sędziami, lekarzami, budżetowka a także wieloma znanymi i wplywowymi ludźmi. Na te potrzeby preparujesz się dokumenty, dokonuje
            Czytaj całość
            przestępstw a także dalej zabija. Ofiarami są dzieci i uczciwi obywatele którzy są świadkami lub ofiarami. Na to wszystko pozwala się w demokracji. To wszystko wspiera demokratyczny rząd. To wszystko odbywa się pod osłona policji, prokuratorow i sedziow. Jesteśmy w Unii a korupcja i przestępczość zorganizowana przejęła całe Pomorze. Możliwe że cała Polske. Takie historie ustawia się w "państwie prawa" a chciałbym usłyszeć przykład kiedy Iran ugial się pod naciskiem kogokolwiek z zewnątrz. Mirosław Dunst Spartan Warriors Complete Competence Polityka, semeko i inne grupy przestępcze Śladami pedofili Polska Polityka. Czas na normalność Kiedy ruchasz dzieci zostajesz prokuratorem czyli palcem po wodzie pisane. Prawdziwa historia korupcyjno przestępczo pedofilskich układów w pomorskiej budzetowce.
            • tomas68 Zgłoś komentarz
             Ach ci prawi moralnie działacze.
             Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
             ×