Zapasy. 7 medali dla Polski w Pucharze Świata, Magomedmurad Gadżijew ze złotem

Reprezentacja Polski zdobyła siedem medali podczas zawodów Pucharu Świata 2020 w zapasach w Belgradzie. Złoto wywalczył Magomedmurad Gadżijew.
PZ
Magomedmurad Gadżijew Materiały prasowe / zapasy.org.pl / Na zdjęciu: Magomedmurad Gadżijew

Urodzony w Dagestanie 32-letni zawodnik jako reprezentant Polski zdobył dwa medale mistrzostw świata, pięć mistrzostw Europy oraz jeden krążek igrzysk europejskich. W Belgradzie, Magomedmurad Gadżijew wywalczył kolejne trofeum - złoto Pucharu Świata. W finale kategorii do 70 kilogramów w stylu wolnym zapaśnik z AKS Madej Wrestling Team Piotrków Trybunalski pokonał Haydara Yavuza 5:0. Podopieczny trenera Jusupa Abdusalomowa wygrał starcie z reprezentantem Turcji również podczas półfinału lutowych mistrzostw Europy 2020.

Po pierwszej, trzyminutowej połowie Gadżijew prowadził 1:0 (pasywność Yavuza). W pierwszej minucie drugiej rundy podwyższył na 3:0, a 30 sekund przed końcem finału wykonał kolejną akcję za dwa punkty.

Srebrne medale w stylu wolnym zdobyli Robert Baran (125 kilogramów) oraz Zbigniew Baranowski (86 kg). W rywalizacji kobiet do 53 kilogramów na drugim stopniu podium stanęła Roksana Zasina, a na trzecim - Katarzyna Krawczyk (55) oraz Magdalena Głodek (59). Natomiast z grona polskich klasyków najwyżej został sklasyfikowany Roman Pacurkowski - trzeci w kategorii 67 kg.

Początkowo w Belgradzie planowano rozegrać mistrzostwa świata, ale po rezygnacji kilku krajów z udziału w imprezie (z powodu pandemii koronawirusa) zmieniono rangę zawodów na Puchar Świata.

Czy Magomedmurad Gadżijew zdobędzie medal igrzysk olimpijskich?