Kapryśny wiatr w Górkach Zachodnich

Wiktoria Gołębiowska w klasie ILCA 6, Mateusz Hanke w klasie ILCA 7 oraz Kacper Paszek i Oliwia Laskowska w klasie 470 – to liderzy po dwóch dniach żeglarskich mistrzostw Polski w klasach olimpijskich, odbywających się w gdańskich Górkach Zachodnich.

PC
Materiał Partnera Materiały prasowe / Materiał Partnera

W windsurfingowej klasie iQFoil przez dwa dni, z powodu zbyt słabego wiatru, nie udało się rozegrać żadnego wyścigu.


Początek dzisiejszego dnia nie zapowiadał tak intensywnego czasu na wodzie. Z rana nic nie wiało, tafla wody była płaska jak stół i prognozy nie były optymistyczne. Jednak około godziny 11 na akwenie pojawił się lekki wiatr i sędziowie natychmiast zarządzili zejście na wodę. Wiatr nie był najsilniejszy, ale stabilny na tyle, że mogły się odbyć wyścigi.


W klasie ILCA 6 klasą dla siebie była dzisiaj Wiktoria Gołębiowska (UKŻ Wiking Toruń), która wygrała wszystkie trzy rozegrane wyścigi i objęła pozycję liderki, z przewagą dwóch punktów nad Lilly May Niezabitowską (Jacht Klub Kotwica Tarnobrzeg). Trzecia jest Magdalena Kwaśna (Chojnicki Klub Żeglarski), która na klasę ILCA 6 wróciła po ponad rocznej przerwie.

Wiktoria Gołębiowska Wiktoria Gołębiowska


- Warunki były dzisiaj ciężkie, dużo się działo, trzeba było być bardzo skoncentrowanym i podejmować dużo, dobrych decyzji. Spokojna głowa była dzisiaj kluczem do sukcesu, tym bardziej, że stawka jest mocna, na starcie mamy wicemistrzynię świata seniorek Agatę Barwińską, więc naprawdę jest z kim się ścigać. Już niedługo wylatujemy na mistrzostwa świata, więc ten start jest dla mnie dobrym sprawdzianem – mówi Wiktoria Gołębiowska.


W klasie ILCA 7 po czterech wyścigach nie brakuje niespodzianek. Na prowadzeniu znajduje się Mateusz Hanke (AZS AWFiS Gdańsk), ceniony szkoleniowiec klasy ILCA i były trener kadry narodowej juniorów w klasie ILCA 6. Mateusz, który na te mistrzostwa zamienił łódkę trenerską na łódkę zawodniczą, wygrał dwa z czterech wyścigów. Na drugim miejscu w klasyfikacji generalnej, ze stratą 1 punktu znajduje się Maxime Thommen (YKP Gdynia), a trzeci jest Mikołaj Silny (Sejk Pogoń Szczecin).

Agata Barwińska Agata Barwińska


W klasie 470 rozegrano dzisiaj aż 4 wyścigi. Wszystko wskazuje na to, że walka o złoto rozstrzygnie się między dwiema załogami. Kacper Paszek i Oliwia Laskowska (AZS AWFiS Gdańsk / Chojnicki Klub Żeglarski) mają tylko jeden punkt przewagi nad Agnieszką Pawłowską i Bartłomiejem Szliją (Chojnicki Klub Żeglarski / UKŻ Lamelka Kartuzy). Obie załogi pływają w tych mistrzostwach bardzo równo, nie pozwalają sobie na słabsze wyścigi i w efekcie wypracowały sobie znaczną przewagę nad rywalami.


- Południowo-wschodni wiatr od brzegu powodował, że warunki na trasie były zmienne, więc trzeba było być bardzo czujnym, skoncentrowanym i dobrze odnajdować się w tych zmianach wiatru. W naszej klasie jest bardzo wyrównany poziom, mamy kilka naprawdę dobrych załóg i nie można sobie pozwolić na duże błędy, bo małe punkciki ważą bardzo dużo – mówią Kacper i Oliwia.

Kacper Paszek i Oliwia Laskowska Kacper Paszek i Oliwia Laskowska


W klasie iQFoil już drugi dzień niestety bez wyścigów. Windsurferzy na deskach z hydroskrzydłem, które pozwala oderwać się od wody, potrzebują minimum 8 węzłów stabilnego wiatru, by rozegrać wyścig. Dzisiaj, nawet gdy te 8 węzłów przyszło i udało się wystartować, to wiatr zaraz gasł i wyścigi były przerywane. Ostatecznie po kilku godzinach spędzonych na wodzie żeglarze spłynęli do portu bez żadnego rozegranego wyścigu. W niedzielę, ostatniego dnia regat może być podobnie, bo prognozy nie są optymistyczne i być może pierwsze w historii mistrzostwa Polski w klasie iQFoil uznane zostaną za nieodbyte i trzeba będzie szukać innego terminu. Może to być jednak trudne z uwagi na zaplanowane starty i zgrupowania zagraniczne. Ale to na razie gdybanie, być może jutro nieoczekiwanie powieje także windsurferom, tak jak dzisiaj stało się w pozostałych klasach.


Wyniki:
https://events.pya.org.pl/mistrzostwa-polski-klas-olimpijskich-mp-cz-2,e83


Organizatorem Mistrzostw Polski Klas Olimpijskich jest Polski Związek Żeglarski, współorganizatorem Samorząd Województwa Pomorskiego. Partnerem głównym jest Miasto Gdańsk oraz Grupa PGE.


Partnerami imprezy są: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej, Ziaja Polska, ClickMeeting, Chocian Sailing, Narodowe Centrum Żeglarstwa AWFiS w Gdańsku, AZS COSA Górki Zachodnie.


Patronat Honorowy nad mistrzostwami Polski objął Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, a Patronami Medialnymi są Wirtualna Polska i Zeglarski.info

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×