Dobre wyniki Polaków w mistrzostwach świata w kitesurfingu

Maks Żakowski 10 zawodnikiem mistrzostw świata w olimpijskiej klasie Formula Kite! Na miejscu 12 uplasowała się Julia Damasiewicz (oboje AZS Poznań). Tytuły mistrzowskie wywalczyli Toni Vodisek (Słowenia) i Daniela Moroz (USA).

PC
Materiał Partnera Materiały prasowe / Materiał Partnera

Dzisiaj rozegrano wyścigi medalowe, w których udział wzięło 10 najlepszych zawodników i zawodniczek po serii eliminacyjnej i finałowej. Do tej fazy rozgrywek, z Polaków awansował Maks Żakowski. W swoim półfinale zajął on czwarte miejsce i ostatecznie został sklasyfikowany na 10 pozycji w klasyfikacji generalnej. Maks przez całe regaty prezentował się znakomicie, z 17 wyścigów aż 10 ukończył w pierwszej dziesiątce, jeden wyścig wygrał, dwa razy był drugi. Jego wynik jest potwierdzeniem przynależności do ścisłej światowej czołówki.

W wielkim finale spotkali się faworyci: Toni Vodisek (Słowenia), Maximilian Maeder (Singapur), Axel Mazella (Francja) i Theo de Ramecourt (Francja). Do finału Vodisek wszedł z dwoma wygranymi wyścigami, Maeder z jednym, a dwaj pozostali przystąpili do niego bez żadnego zwycięstwa. to ważne, gdyż złoto wygrywa ten, który jako pierwszy zapisze na swoim koncie trzy zwycięstwa. Gdy pierwszy wyścig finałowy wygrał Maeder, wiadomo było, że czekają nas olbrzymie emocje. Vodisek wytrzymał jednak presję i wygrał kolejny wyścig zapewniając sobie złoty medal mistrzostw świata. Srebro dla Maedera, a brązowy medal wywalczył Axel Mazella.

W rywalizacji kobiet Polek zabrakło w serii medalowej. Najwyżej - na 12 miejscu - uplasowała się Julia Damasiewicz. Ambasadorka PGE Sailing Team Poland świetne wyścigi przeplatała słabszymi i zapewne bardziej stabilne pływanie dałoby jej awans do serii medalowej. Warto jednak zaznaczyć, że Julia to zdecydowanie najmłodsza zawodniczka z tej ścisłej światowej czołówki i jedna z najlżejszych. Podobnie, jak Magdalena Woyciechowska (Sopocki Klub Żeglarski), która uplasowała się na miejscu 17. Regaty zdominowała Daniela Moroz. Amerykanka wygrała aż 9 z 14 wyścigów i wywalczyła swój szósty tytuł mistrzyni świata. Ze srebrem z Cagliari wyjeżdża Lauriane Nolot (Francja), zaś brązowy medal wywalczyła Ellie Aldridge (Wlk. Brytania).