Mistrzostwa Świata Klasy ILCA 6. Medale były blisko

Medali nie ma, ale też jest... pięknie. Dwie Polki w TOP 10 mistrzostw świata w olimpijskiej klasie ILCA 6!

PC
Materiał Partnera Materiały prasowe / Materiał Partnera

Agata Barwińska (Mos Iława / PGE Sailing Team Poland) uplasowała się na miejscu 7, a tuż za nią, na pozycji 8 zakończyła rywalizację Wiktoria Gołębiowska (UKŻ Wiking Toruń). Mistrzynią świata, już po raz trzeci w swojej karierze, Anne-Marie Rindom. Warto wspomnieć, że Dunkę, aktualną mistrzynię olimpijską, do kolejnego dużego sukcesu doprowadził polski trener Piotr Wojewski. 

Przez 6 dni w Kemah w Teksasie trwały mistrzostwa świata w olimpijskiej klasie ILCA 6 (dawny Laser Radial). Na starcie stanęło 86 zawodniczek z 40 krajów, w tym dwie reprezentantki Polski – Agata Barwińska (MOS Iława / PGE Sailing Team Poland) oraz Wiktoria Gołębiowska (Wiking Toruń). Polki przez całe regaty spisywały się znakomicie, a Wiktoria Gołębiowska nawet przez moment plasowała się na pierwszym miejscu.

Ostatniego dnia regat na prowadzeniu z dość dużą przewagą znajdowała się mistrzyni olimpijska z Tokio, Anne-Marie Rindom (Dania), ale zarówno Agata, jak i Wiktoria mogły jeszcze realnie myśleć o medalach, gdyż różnice punktowe w czołówce były minimalnie. Do ostatnich dwóch wyścigów Polki przystępowały odpowiednio z 5 i 10 miejsca w klasyfikacji generalnej. Przy wietrze wiejącym w granicach 8-10 węzłów trochę lepiej jednak popłynęły najgroźniejsze rywalki i nasze zawodniczki zakończyły rywalizację poza podium. Ich występ należy jednak uznać za udany, przed nimi znalazły się bowiem bardzo utytułowane i doświadczone zawodniczki.

Agata Barwińska z 12 wyścigów aż 7 zakończyła w pierwszej 10, jeden wyścig wygrała. Zabrakło trochę punktów w wyścigach, które kończyła poza czołową 10-tką. Iławianka, która w ubiegłym roku wywalczyła wicemistrzostwo świata i mistrzostwo Europy, potwierdziła jednak przynależność do ścisłej światowej czołówki.

- Z jednej strony, nie do końca jestem zadowolona z tego wyniku. Celowałam tutaj w medal. Z drugiej jednak, zdaję sobie sprawę, że 7 miejsce to bardzo dobre miejsce, wciąż utrzymuję się w czołówce światowej, do ostatniego dnia medal był w moim zasięgu. To tylko pokazuje, że trzeba dopracować niektóre szczegóły i może być jeszcze lepiej. Okazja do wyciągnięcia wniosków i poprawy tego wyniku nadarzy się już niedługo, bo w listopadzie czekają nas mistrzostwa Europy, które będą równie mocno obsadzone, jak mistrzostwa świata – mówi Agata Barwińska.

W przypadku Wiktorii Gołebiowskiej, aktualnej mistrzyni Polski, możemy mówić wręcz o rewelacyjnym występie i progresie, wszak ubiegłoroczne mistrzostwa świata seniorów ukończyła na 38 miejscu, a dotychczas jej najlepszym wynikiem na arenie międzynarodowej w seniorach było 10 miejsce w regatach Pucharu Świata Hempel World Cup Series (czerwiec 2022). Wiktoria w Teksasie potrafiła kończyć wyścigi w pierwszej trójce, ale też dopływać do mety w trzeciej 10-tce. Co jednak ważne, każdy mniej udany wyścig wyzwalał w niej nowe pokłady waleczności i poprawę w kolejnym.

Dobre wyniki Polek w tej najliczniejszej i najpopularniejszej kobiecej klasie olimpijskiej optymistycznie wróżą na przyszłość. Kolejne ważne regaty w tej klasie, mistrzostwa Europy seniorek odbędą się w dniach 16-21 listopada w Hyeres we Francji.

Wyniki MŚ TOP 10

  1. Anne-Marie Rindom (DEN) – 47 pts
  2. Maud Jayet (SUI) – 67 pts
  3. Emma Plasschaert (BEL) – 69 pts
  4. Josefin Olsson (SWE) – 87 pts
  5. Mári Érdi (HUN) – 90 pts
  6. Maxime Jonker (NED) ­– 91 pts
  7. Agata Barwińska (POL) – 95 pts
  8. Wiktoria Gołębiowska (POL) – 96 pts
  9. Marit Bouwmeester (NED) – 97 pts
  10. Erika Reineke (USA) – 97 pts

Pełne wyniki:


https://jpvm.org/.../ilca6_men.../ILCA_6_Women_results.html

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×