Rzeź faworytów w Sztynorcie. Yacht Club Gdańsk klubowym mistrzem Polski

Gdańszczanie co prawda w ostatniej rundzie Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej zaprezentowali się dużo poniżej swoich możliwości, ale sześciopunktowa zaliczka, jaką mieli przed startem wystarczyła do końcowego triumfu.

UR
materiały partnera Materiały prasowe / materiały partnera

Regaty w Sztynorcie to był jednak prawdziwy rollercoaster i rzeź faworytów.

Dawno nie było tak emocjonującego finiszu na najwyższym szczeblu rozgrywek Polskiej Ligi Żeglarskiej. Przed regatami w Sztynorcie wiadomo było, że wszystko się może zdarzyć, a walka o medale będzie niezwykle emocjonująca. Tak też było w istocie. Załoga YC Gdańsk miała w miarę komfortową sytuację, ale znajdujące się na miejscach 2 i 3 załogi YKP Gdynia i YKP Szczecin czuły na plecach oddech rywali.

Trójka faworytów w rywalizacji na mazurskim jeziorze nie odegrała znaczącej roli, co okazało się zbawienne dla YC Gdańsk. Gdańszczanie z Igorem Tarasiukiem na sterze uplasowali się dopiero na 13 miejscu. Gdynianie, którzy sięgali po tytuł w trzech ostatnich latach oraz szczecinianie z wicemistrzynią Agnieszką Skrzypulec za sterem nie wykorzystali potknięcia liderów. Ci pierwsi, prowadzeni przez Rafała Sawickiego, sklasyfikowani zostali na 12 miejscu, a drudzy na 8.

materiały partnera materiały partnera

YC Gdańsk utrzymał pierwsze miejsce, a dla pozostałej dwójki zabrakło miejsca na podium, gdyż zza pleców zaatakowali rywale. Na 3 miejscu w Sztynorcie uplasowała się załoga Yacht Club Sopot z Tytusem Butowskim za sterem. Świetna postawa dała im brązowy medal klubowych mistrzostw Polski. Z kolei wicemistrzami Polski zostali żeglarze Pogoni Szczecin z Tadeuszem Kubiakiem za sterem, którzy zanotowali niesamowitą końcówkę regat, pnąc się z 15 miejsca po 10 rozegranych wyścigach na 5 miejsce na koniec regat. To miejsce przez moment dawało im nawet wygraną w … całym sezonie. Ostatecznie losy mistrzostwa rozstrzygnęły się w ostatnim wyścigu, po którym okazało się, że Yacht Clubu Gdańsk wyprzedził szczecińską załogę zaledwie o 1 punkt.

materiały partnera materiały partnera

- To był długi, wyczerpujący, ale jakże emocjonujący sezon. Ostatni wyścig ostatniej rundy decyduje o tym, kto wygra całą ligę. A co lepsze, my jako żeglarze możemy to tylko obserwować i nie mamy na to żadnego wpływu, bo wszystko zależy od rywali. Dawno nie przeżyłem takich emocji. Na koniec oczywiście wielka ulga i wielka radość, bo wygranie Ekstraklasy to był nasz najważniejszy cel na ten sezon i wielkie marzenie. Chciałbym podziękować mojej załodze i Yacht Clubowi Gdańsk za wspaniałą pracę. Teraz czas na świętowanie – mówi Igor Tarasiuk, sternik Yacht Club Gdańsk.
Yacht Club Gdańsk po raz pierwszy sięgnął po zwycięstwo w Ekstraklasie Polskiej Ligi Żeglarskiej. W latach 2020, 2021, 2022 klub z Gdańska był wicemistrzem Polski, zawsze za YKP Gdynia. Warto też dodać, że w lipcu Igor Tarasiuk i jego załoga wywalczyli brązowy medal w finale Sailing Champions League, czyli w Żeglarskiej Lidze Mistrzów.

W Sztynorcie rozegrała się też emocjonująca walka o utrzymanie w Ekstraklasie PLŻ. Spod topora uciekła załoga AZS Politechnika Gdańska z Patrykiem Kosmalskim za sterem, która w pięknym stylu wygrała całe regaty i zapewniła sobie utrzymanie w Ekstraklasie. Z najwyższym poziomem rozgrywek żegnają się Sztorm Grupa, KS Iskra AMW Gdynia, Olsztyński Klub Żeglarski oraz Polsporty Sailing. Na ich miejsce, z 1 Ligi awansowały: UKS Albatros Wolin, Sport Vita Gliwice, Ocean Challenge Yacht Club i Kościański Klub Żeglarski.

materiały partnera materiały partnera

- To był już 9 sezon Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej zwieńczony niesamowitym i dramatycznym finałem. Gratulacje dla zwycięzców, załoga Yacht Cluu Gdańsk była w tym sezonie najlepsza. Cieszę się z rozwoju ligi, która jest już największą tego typu ligą żeglarską w Europie i jedną z najlepszych na świecie. Mamy 18 drużyn w Ekstraklasie, 18 w pierwszej lidze oraz 12 w drugiej lidze. Na każdym z tych szczebli pływają znakomici żeglarze, którzy doświadczenie zdobywali w różnych klasach regatowych. Nie brakuje olimpijczyków, medalistów Igrzysk Olimpijskich, mistrzostw świata i Europy, a na łódkach można zobaczyć trzy pokolenia żeglarzy. Nasz rozwój owocuje również sukcesami na świecie. W niedawnym finale Sailing Champions League Polska miała aż trzy drużyny, a załoga Yacht Clubu Gdańsk wywalczyła brązowy medal. W finale kobiecej Ligi Mistrzów wystawiliśmy aż 4 polskie, żeńskie teamy, a srebrny medal wywalczyła załoga YKP Szczecin z Agnieszką Skrzypulec za sterem – mówi Maciej Cylupa, organizator i szef Polskiej Ligi Żeglarskiej.


KLASYFIKACJA KOŃCOWA EKSTRAKLASY PLŻ

1. Yacht Club Gdańsk - 54 pkt
2. Pogoń Szczecin - 53 pkt
3. Yacht Club Sopot - 53 pkt
4. YKP Szczecin - 52 pkt
5. YKP Gdynia - 49 pkt
6. AZS WAT Warszawa - 48 pkt
7. UKS Żeglarz Wrocław - 47 pkt
8. Nowy Sztynort Giżycka Grupa Regatowa – 43 pkt
9. HRM Racing - 41 pkt
10. Legia Warszawa - 39 pkt
11. AZS Politechnika Gdańska - 34 pkt
12. AZS AWFiS Gdańsk – 34 pkt
13. Lubelskie YKP Lublin - 32 pkt
14. On Lemon Rockstars Racing – 32 pkt
15. Sztorm Grupa – 25 pkt
16. KS Iskra Amw Gdynia - 25 pkt
17. Olsztyński Klub Żeglarski – 12 pkt
18. Polsporty.pl Sailing – 11 pkt

Wyniki regat w Sztynorcie: https://tiny.pl/c12zt

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×