Polki o włos od medalu w żeglarskich mistrzostwach Europy. Dobry prognostyk przed igrzyskami

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe
Materiały prasowe
zdjęcie autora artykułu

Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak (YKP Gdynia / AZS Poznań) zajęły 4 miejsce w Mistrzostwach Europy klasy 49erFX rozegranych we francuskim La Grande Motte.

Gabriela Czapska i Hanna Rajchert (Spójnia Warszawa) uplasowały się na 6 miejscu. W klasie 49er w czołowej dziesiątce dwie polskie załogi. Miejsce 6 zajęli Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki (AZS AWFiS Gdańsk), zaś na 7 pozycji rywalizację ukończyli Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk / AZS Poznań). Przez cały tydzień we francuskim La Grande Motte żeglarze doświadczyli każdych warunków atmosferycznych. Zaczęło się od ścigania w niemal sztormowym wietrze i przy wysokiej fali, a potem, z każdym dniem siła wiatru słabła, by ostatnie trzy dni regat żeglować w leciutkiej bryzie. Na starcie stanęła niemal cała światowa czołówka, a mistrzostwa Europy miały charakter otwarty. Przed dzisiejszym, ostatnim dniem rywalizacji realne szanse na medal miały Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak. Ostatni wyścig medalowy, z udziałem 10 najlepszych załóg, jest bowiem zawsze podwójnie punktowany i można w nim wiele zyskać, ale też stracić. Polki ani nie zyskały, ani też nie straciły. Dzisiaj żeglarze długo oczekiwali na wiatr, kilka razy schodzili na wodę, by wracać na brzeg, bo wiatr gasł. Ostatecznie udało się rozegrać wyścigi medalowe w bardzo słabym wietrze. Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak spisały się w nim bardzo dobrze, ale 4 miejsce nie wystarczyło do medalu. Zabrakło niewiele, ale Ambasadorki PGE Sailing Team Poland po raz kolejny potwierdziły przynależność do ścisłej światowej czołówki. Do tej czołówki na dobre dołączyły też Gabriela Czapska i Hanna Rajchert, dla których 6 miejsce to najlepszy wynik w seniorskich regatach rangi mistrzowskiej.

Gabriela Czapska i Hanna Rajchert
Gabriela Czapska i Hanna Rajchert

- Cieszy nas to, że dobrze odnajdywałyśmy się w każdych warunkach, choć nie ustrzegłyśmy się błędów, gdy tego wiatru było bardzo mało. Musimy poprawić starty przy słabym wietrze, bo podczas tych regat miewałyśmy z tym problem i myślę, że w ogólnym rozrachunku to właśnie zadecydowało, że zabrakło nam tych trzech punktów do medalu. Teraz przyda się odpoczynek, trzeba nabrać świeżości przed drugą częścią sezonu, bo ta pierwsza, kiedy wszystkie najważniejsze regaty rozgrywane są przed igrzyskami, była naprawdę wyczerpująca – mówią Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak.

Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak oraz trener Zbigniew Staniul
Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak oraz trener Zbigniew Staniul

Wyścig medalowy nie poszedł dzisiaj po myśli polskim żeglarzom w klasie 49er. Załogi Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki oraz Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki zamknęli stawkę i nie poprawili swoich pozycji zajmowanych po wczorajszym dniu. - Wyścigi w serii eliminacyjnej nie były najlepsze w naszym wykonaniu, ale jesteśmy zadowoleni z żeglowania w serii finałowej. W złotej grupie (25 najlepszych załóg – przyp. red.) i w słabowiatrowych warunkach potrafiliśmy odrobić straty i awansować do wyścigu medalowego. Jesteśmy zadowoleni ze startów i z prędkości jaką osiągaliśmy w słabym wietrze, choć na tle załogi z Urugwaju, która w takich warunkach była bardzo szybka, widać że jeszcze możemy w tej materii się poprawić - mówi Łukasz Przybytek, trzykrotny olimpijczyk.

Łukasz Przybytek
Łukasz Przybytek

W klasie 49er regaty wygrali Urugwajczycy Hernan Umpierre i Fernando Diz, zaś mistrzami Europy zostali Brytyjczycy James Peters i Fynn Sterritt. W klasie 49erFX triumfowały Isaura Maenhaut i Anouk Geurts (Belgia). Teraz przed polskimi żeglarzami chwila na regenerację, zadbanie o relaks i zdrowie, a już 26 maja zameldują się oni w Marsylii, gdzie na akwenie olimpijskim przygotowywać się będą do zbliżających się igrzysk. Polska ma zapewnioną kwalifikację olimpijską zarówno w klasie 49er, jak i w klasie 49erFX. Na razie jednak nie wiadomo, które załogi będą reprezentować Polskę w igrzyskach olimpijskich. Decyzja o imiennych nominacjach zapadnie w najbliższym czasie, po tym jak trenerzy główni Paweł Kacprowski (49er) i Zdzisław Staniul (49erFX) dokonają szczegółowych analiz. Miejsca pozostałych Polaków w ME: 18 - Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch (AZS AWFiS Gdańsk) 22 - Tytus Butowski i Borys Podumis (AZS AWFiS Gdańsk / Navigo Sopot) 26 - Patryk Kosmalski i Tomasz Lewandowski (ChKŻ Chojnice / AZS AWFiS Gdańsk) 35 - Adam Głogowski i Maciej Krusiec (Nauticus YC Olsztyn) Wyniki: https://49er.org/events/2024-european-championship/#result-49

Źródło artykułu: WP SportoweFakty