MŚ w klasie RS:X: bardzo dobry początek Białeckiej

Małgorzata Białecka (SKŻ Ergo Hestia Sopot) zajmuje bardzo dobre drugie miejsce w grupie żółtej po pierwszym dniu mistrzostw świata w klasie RS:X w Omanie. Zofia Noceti-Klepacka, która startuje w grupie niebieskiej, jest piąta.


Maciej Frąckiewicz
Maciej Frąckiewicz
Jacek Kwiatkowski/PZŻ / Jacek Kwiatkowski/PZŻ

Reprezentantka Energa Sailing Team Poland w trudnych upalnych warunkach poradziła sobie bardzo dobrze, ponieważ w pierwszym wyścigu minęła linię mety jako trzecia, w następnym była druga, a w trzecim czwarta. Polka traci dwa punkty do prowadzącej Bryony Shaw z Wielkiej Brytanii. Trzecia w grupie żółtej jest Francuzka Eugenie Ricard.

Dobrze radzi sobie także Zofia Noceti-Klepacka (YKP Warszawa), która jako jedyna reprezentantka naszego kraju pływa w grupie niebieskiej. Brązowa medalistka igrzysk w Londynie po miejscach piątym, siódmym oraz drugim zajmuje piątą pozycję i traci jedenaście punktów do prowadzącej Peiny Chen. Chinka wygrała trzy wyścigi i jest zdecydowaną liderką. Druga Hiszpanka Marina Alabau Neira traci do niej dziewięć punktów, a Klepacką wyprzedza jedynie o dwa. Trzecia w tej grupie kobiet jest Holenderka Lilian de Geus, a czwarta kolejna Hiszpanka Blanca Manchon.

W tej samej grupie co Białecka pływa jeszcze pięć Polek. Kamila Smektała po miejscach szesnastym, szóstym i czternastym jest obecnie jedenasta. Na dziewiętnastym miejscu jest dopiero Maja Dziarnowska. Czwarta zawodniczka czerwcowych mistrzostw Europy z wyścigu na wyścig pływała coraz lepiej, ale miejsca dwudzieste, dziewiętnaste oraz trzynaste nie pozwoliły jej na zajmowanie wysokiej pozycji w klasyfikacji generalnej.

Tuż za Mają plasuje się Hanna Zembrzuska (miejsca 19, 18 i 19). Z kolei dwudziesta druga jest Zuzanna Czuryło (miejsca 15, 21 i 24), a na dwudziestym szóstym miejscu znajduje się Agnieszka Bilska (miejsca 27, 27 i 21).

Po kilku godzinach organizatorzy połączyli wyniki obu grup. I w tej sytuacji prowadzi Chinka Peina Chen, druga jest Bryony Shaw z Wielkiej Brytanii, a trzecia jest Małgorzata Białecka. Zofia Klepacka jest dziewiąta i traci do Gosi zaledwie cztery punkty.

Kolejna z Polek, Kamila Smektala plasuje się dopiero na dwudziestej czwartej pozycji. Z kolei Maja Dziarnowska jest dopiero trzydziesta siódma. Hanna Zembrzuska zajmuje miejsce czterdzieste, Zuzanna Czuryło czterdzieste czwarte a Agnieszka Bilska pięćdziesiąte pierwsze.

Dla kadry Energa Sailing Team Poland te regaty są nie tylko rywalizacją o medale mistrzostw świata. W Omanie okaże się kto będzie miał szansę walczyć o medal olimpijski na Zatoce Guanabara w Rio de Janeiro.

W wyścigu o olimpijski paszport liczyły się trzy imprezy: Mistrzostwa Europy na Sycylii, regaty przedolimpijskie w Rio oraz trwające mistrzostwa świata w Omanie. Po dwóch pierwszych zawodach sytuacja wygląda następująco: wśród pań prowadzi Małgorzata Białecka (wicemistrzyni Europy i 2 miejsce w Test Event) - 15 pkt. Tuż za nią są Zofia Noceti-Klepacka 13 pkt. i Maja Dziarnowska - 12 pkt.

Obecnie w najlepszej sytuacji są Dziarnowska i Klepacka, ale czerwcowe mistrzostwa Europy pokazały, że to wszystko się jeszcze może zdarzyć. Wtedy po pierwszym dniu zawodów prowadziła właśnie Gosia, a Zosia była siódma, a Maja dopiero dwudziesta piąta. Ostatecznie cała trójka zakończyła sycylijskie zawody w pierwszej czwórce.

Zawody w Omanie potrwają do 24 października.

Maciej Frąckiewicz

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×