Ruszają mistrzostwa świata juniorów ISAF z udziałem Polaków

W niedzielę 27 grudnia u wybrzeży wyspy Langkawi w Malezji rozpoczną się żeglarskie mistrzostwa świata juniorów ISAF w których wystartują także reprezentanci Polski. Pierwsze wyścigi odbędą się we wtorek 29 grudnia.

Maciej Frąckiewicz
Eurosaf Youth / Christian Chardon / Eurosaf Youth / Christian Chardon

Polska kadra przebywa obecnie na zgrupowaniu w Hongkongu i później zawodnicy wraz z trenerami udadzą się bezpośrednio do Malezji. Tam od 27 grudnia żeglarze będą mieli dwa dni na zgłoszenie swojego udziału w zawodach. W tym czasie wystartują także w wyścigach treningowych. Ceremonia otwarcia odbędzie 28 grudnia, a dzień później przeprowadzone będą pierwsze wyścigi zaliczane do klasyfikacji regat.

Na mistrzostwach świata juniorów ISAF wystartuje kilku utalentowanych polskich zawodników. W klasie 29er wystartują Aleksandra Melzacka i Maja Micińska (YKP Gdynia), które na przełomie lipca i sierpnia tego roku wygrały regaty Eurosaf we francuskim Breście. Szóste miejsce na tych zawodach zajęli Michał Sawicki i Mikołaj Jaworski (YKP Gdynia), którzy także będą ścigali się w Malezji. Ich trenerem jest Daniel Dołęga.

W klasie 420 udział w mistrzostwach wezmą Julia Szmit i Hanna Dzik (MBSW/UKŻR Giżycko/YKP Gdynia) oraz Grzegorz Olko i Ignacy Jaszczuk (KS Spójnia Warszawa) pod opieką trenera Pawła Nowakowskiego. Olko startował w zeszłorocznej edycji, ale z załogantem Stanisławem Rymkiewiczem i nasi reprezentanci zajęli wtedy dwudzieste ósme miejsce. Przed rokiem na trzeciej pozycji uplasowały się z kolei Ewa Romaniuk i Katarzyna Goralska (YKP Gdynia), ale dziewczyny startują już w klasie 470 i we wrześniowych mistrzostwach Polski były trzecie.

W klasie Laser wystartują brązowa medalistka seniorskich mistrzostw Polski, Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice) oraz Jakub Rodziewicz (Sejk Pogoń Szczecin). Kwaśna rywalizowała także w zeszłorocznej edycji młodzieżowych mistrzostw świata i zajęła wtedy dobre dziewiąte miejsce.

Jedynym naszym reprezentantem w windsurfingowej klasie RS:X będzie Mateusz Grochowski (SKŻ Sopot). Przed rokiem w tej imprezie rywalizowali Radosław Furmański, który był trzeci i Zuzanna Czuryło, która zajęła dwunaste miejsce. Furmański powoli zaczyna dorównywać poziomem naszym najlepszym seniorom, a na mistrzostwach Polski wywalczył brązowy medal. Trenerem ogólnym jest Marek Nostitz-Jackowski.