WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Skoki narciarskie
  • Tenis

Palma de Mallorca: Tarnowski nadal czwarty, awans olimpijskiej załogi 470

Paweł Tarnowski utrzymał 4. miejsce w klasie RS:X, a Agnieszka Skrzypulec z Irminą Mrózek Gliszczynską awansowały na 5. pozycję w klasie 470 po drugim dniu prestiżowych regat o Puchar Księżniczki Zofii w Palma de Mallorca.
Maciej Frąckiewicz
Maciej Frąckiewicz
Materiały prasowe / Jesus Renedo / Sailing Energy / trofeoprincesasofia.org

We wtorek wyścigi rozpoczęły się około godziny 12:00 czyli z godzinnym opóźnieniem, które spowodowane było zbyt słabym wiatrem.

Nadal dobrze radzi sobie nasz mistrz Europ w klasie RS:X Paweł Tarnowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot). Reprezentant Energa Sailing Team Poland mijał linię mety na miejscach piątym oraz trzecim i utrzymał czwartą pozycję w klasyfikacji generalnej. Dobrze pływał tego dnia także Radosław Furmański (DKŻ Dobrzyń), który po miejscach czwartym oraz piątym awansował z pozycji dwudziestej trzeciej na czternastą. Prowadzi reprezentant Wielkiej Brytanii Tom Squires (miejsca 2. i 6.), drugi jest Grek Byron Kokalanis (miejsca 1. i 2.), trzecie miejsce zajmuje reprezentant Cypru Andreas Cariolou (miejsca 1. i 2.).

Wśród kobiet nadal najlepszą Polką jest Maja Dziarnowska (SKŻ Ergo Hestia Sopot), która najpierw dopłynęła do mety jako szósta, a następnie była piąta i w efekcie spadła z pozycji czwartej na ósmą, ale do podium traci zaledwie trzy punkty. Natomiast awans z miejsca czternastego na dziesiąte zanotowała Zofia Noceti-Klepacka (YKP Warszawa). Brązowa medalistka igrzysk w Londynie rozpoczęła dzień wygraniem wyścigu, a kolejny ukończyła na czwartej pozycji. Trzydziestą drugą lokatę zajmuje druga zawodniczka reprezentująca klub SKŻ Ergo Hestia Sopot, Agnieszka Bilska (miejsca 18. i 24.). Samotną liderką została Rosjanka Olga Masliwiec (miejsca 2. i 1.), druga jest brązowa medalistka mistrzostw świata Lilian de Geus (miejsca 1. i 4.) z Holandii, a na trzeciej pozycji znajduje się reprezentantka Francji Charline Picon (miejsca 3. i 1.).

Wysoką dyspozycję utrzymują Agnieszka Skrzypulec i Irmina Mrózek Gliszczynska (SEJK "Pogoń" Szczecin/ChKŻ Chojnice) w klasie 470. Przygotowujące się do tegorocznych igrzysk Polki rozpoczęły wtorkowe ściganie od wygrania wyścigu, a następnie były szóste, co dało im awans z pozycji szóstej na piątą. Ewa Romaniuk i Katarzyna Goralska (YKP Gdynia) - miejsca 17. i 16. - zajmują czterdzieste szóste miejsce, a Antonina Marciniak i Weronika Janc (Baza Mrągowo/UKS Pogoria) - miejsca 28. i 29. - są pięćdziesiąte czwarte.

- Optymistycznym dla nas akcentem jest to, że niezależnie od warunków wietrznych prezentujemy w miarę stabilną formę. Śmiejemy się, że nasze pierwsze miejsce dzisiaj w trzecim wyścigu trochę popsuło nam statystyki. W czwartym wyścigu zajęłyśmy szóste miejsce, także wszystkie wyścigi w okolicach pierwszej piątki. Jak widać jesteśmy w stanie też wygrać, także bardzo optymistycznie nas to nastraja. Wcześniej słaby wiatr był taką naszą piętą achillesową, a teraz widać, że znacznie się poprawiłyśmy. Myślę, że najważniejsze jest to, że niezależnie od warunków jesteśmy w stanie pływać w czołówce - powiedziała po zejściu na brzeg Agnieszka Skrzypulec.

W rywalizacji mężczyzn pięćdziesiątą pierwsza lokatę zajmują Maciej Sapiejka i Adam Krefft (SEJK Pogoń Szczecin/Wojskowe Centrum Szkolenia Sportowego) - miejsca 34. i 30., trzy pozycje dalej plasują się Marcin Urbański i Paweł Krysiak (KS Spójnia Warszawa) - miejsca 24. i 19., a na sześćdziesiątej czwartej pozycji są zawodnicy Bazy Mrągowo, Kamil Cesarski i Beniamin Waszkiewicz (miejsca 30. i 21.). Prowadzenie utrzymali Australijczycy Mathew Belcher i Will Ryan (miejsca 3. i 1.), drudzy są Stu Mcnay i Dave Hughes ze Stanów Zjednoczonych (miejsca 7. i 3.), a trzecią pozycję zajmują Szwedzi Anton Dahlberg Dahlberg i Fredrik Bergstroem (miejsca 6. i 1.).

W klasie Finn w której Polacy walczą jeszcze o kwalifikację olimpijską najlepszy z naszych reprezentantów jest jak na razie Piotr Kula (Gdański Klub Żeglarski). Jednak po miejscach czterdziestym szóstym oraz trzydziestym pierwszym spadł z pozycji dwudziestej szóstej na trzydziestą trzecią i wśród krajów walczących o igrzyska Polska zajmuje obecnie siódmą lokatę.

- Na razie są za nami cztery wyścigi, a do końca regat zostało sześć i ewentualnie siódmy więc jeszcze większość przed nami. Jest kilka godzin, żeby poukładać to sobie w głowie i przystąpić do pracy jutro od nowa. Muszę dobrze się wyspać, spokojnie do tego podejść, porozmawiać z trenerem i do boju. Może spokojnie zacznę odrabiać punkty. W sześć wyścigów odrobić około czterdzieści punktów straty to nie jest nieosiągalne, tylko trzeba dobrze żeglować - powiedział Piotr Kula.

Czterdziesty siódmy jest Michał Jodłowski (UKS FIR Warszawa) - miejsca 44. i 42., trzy pozycje dalej plasuje się Miłosz Wojewski (SEJK "Pogoń" Szczecin) - miejsca 62. i 41., pięćdziesiątą drugą pozycję zajmuje aktualny mistrz Polski Mikołaj Lahn (UKS FIR Warszawa) - miejsca 52. i 37., sześćdziesiąty jest Łukasz Lesiński (YK Stal Gdynia) - miejsca 47. i 64., a tuż za nim znajduje się zawodnik klubu UKŻ Wiking Toruń Sebastian Kalafarski (miejsca 53. i 50.). Nowym liderem został reprezentant Nowej Zelandii Josh Junior (miejsca 2. i 14.), drugi jest mistrz świata Giles Scott (miejsca 45. i 11.) z Wielkiej Brytanii, a trzecią pozycję zajmuje Holender Pieterjan Postma (miejsca 34. i 1.).

W klasie Laser Radial o prawo startu na igrzyskach w Rio walczy także Agata Barwińska (MOS SSW Iława). Reprezentantka Energa Sailing Team Poland była we wtorek w swojej grupie trzydziesta trzecia oraz trzynasta i w całych zawodach spadła z pozycji dwudziestej czwartej na trzydziestą pierwszą. W klasyfikacji państw walczących o kwalifikację olimpijską Polska zajmuje szóste miejsce.

W klasie 49er dwudzieste czwarte miejsce zajmują Przemysław Filipowicz i Jacek Piasecki (AZS AWFiS Gdańsk/SKŻ Ergo Hestia Sopot) - miejsca 16., 16. i 12., a osiem pozycji dalej znajdują się reprezentujący SKŻ Ergo Hestia Sopot Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (miejsca 25., 10. i 15.). Na pierwszą pozycję awansowali reprezentanci Austrii Nico Delle Karth i Nikolaus Resch (miejsca 2., 3. i 2.), drudzy są Hiszpanie Diego Botin i Iago Lopez (miejsca 8., 6. i 1.), a trzecią lokatę zajmują Irlandczycy Ryan Seaton i Matt Mcgovern (miejsca 2., 6 i 3.).

W żeńskim odpowiedniku czyli w klasie 49erFX tym razem pojawiły się na starcie Madeleine Zielińska i Nadia Zielińska (AZS UWM Olsztyn). Nasze żeglarki po tym jak minęły linię mety na miejscach dwudziestym szóstym, trzydziestym pierwszym oraz zostały złapane na falstarcie przy wywieszonej czarnej fladze, zajmują obecnie trzydziestą pierwszą pozycję.

Hiszpańskie zawody potrwają do soboty 2 kwietnia.

Maciej Frąckiewicz z Palma de Mallorca

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
Informacja własna

Komentarze (0):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×