Polacy w klasie Finn i Laser Radial nie popłyną na igrzyskach w Rio

Piotr Kula w klasie Finn i Agata Barwińska w klasie Laser Radial nie wywalczyli olimpijskiej kwalifikacji podczas regat o Puchar Księżniczki Zofii. Była to ostatnia szansa na zdobycie przepustki do Rio w tych konkurencjach żeglarskich.

Maciej Frąckiewicz
Maciej Frąckiewicz
Jacek Kwiatkowski / PZŻ / Jacek Kwiatkowski / PZŻ

W klasie Finn szansę na zdobycie olimpijskiej kwalifikacji miał teoretycznie każdy Polak, który stanął na starcie zawodów na Majorce, ponieważ żaden z polskich żeglarzy nie zdobył wcześniej ani jednego punktu do klasyfikacji krajowej. Najbliżej wywalczenia prawa wyjazdu do Rio de Janeiro był Piotr Kula (Gdański Klub Żeglarski), ale przez pierwsze dni hiszpańskich regat przytrafiło mu się zbyt dużo słabych miejsc i później, pomimo poprawy w pływaniu, nie był już w stanie odrobić tych strat.

Ostatecznie Piotr zakończył regaty w Hiszpanii na dwudziestej czwartej pozycji, tracąc trzydzieści dwa punkty do miejsca dającego awans. Tym samym nie będzie mógł on poprawić swojego osiągnięcia z igrzysk w Londynie w 2012 roku, gdzie zajął szesnaste miejsce. Po raz ostatni klasa Finn nie miała polskiego reprezentanta na igrzyskach w 1992 roku w Barcelonie. Kwalifikację olimpijską na Majorce zdobył Turek Alican Kaynar.

Z kolei w klasie Laser Radial punkty do klasyfikacji krajowej zdobyła jedynie Agata Barwińska (MOS SSW Iława) więc tylko ona mogła starać się o wyjazd na igrzyska. Jednak młodej reprezentantce Energa Sailing Team Poland także się to nie udało, bo w całych zawodach była dwudziesta piąta i do miejsca dającego upragnioną kwalifikację zabrakło jej czterdzieści punktów. Na igrzyska po zawodach na Majorce pojadą reprezentantka Węgier Maria Erdi oraz Portugalka Sara Carmo. Laser Radial po raz trzeci będzie konkurencją olimpijską, ale dopiero pierwszy raz Polska nie będzie miała w niej swojej reprezentantki. W 2008 roku w Pekinie Katarzyna Szotyńska zajęła dziewiąte miejsce, a cztery lata później w Londynie Anna Weinzieher (AZS UW Warszawa) była dwudziesta druga.

Jeśli chodzi o klasę Finn to w tej klasie Polska odniosła jak na razie największe sukcesy w żeglarstwie na igrzyskach olimpijskich. Ich autorem był Mateusz Kusznierewicz, który w 1996 roku w Atlancie wywalczył złoty medal, a osiem lat później w Atenach cieszył się z krążka koloru brązowego. Co prawda na igrzyskach w Londynie w 2012 roku dwa medale w klasie RS:X zdobyli Przemysław Miarczyński (SKŻ Ergo Hestia Sopot) i Zofia Noceti-Klepacka (YKP Warszawa), ale były to medale brązowe.

Z pośród Polaków kwalifikacje olimpijskie do igrzysk w Rio wywalczyli wcześniej Kacper Ziemiński (SEJK "Pogoń" Szczecin) w klasie Laser Standard, Agnieszka Skrzypulec z Irminą Mrózek Gliszczynską (SEJK "Pogoń" Szczecin/ChKŻ Chojnice) w klasie 470, Małgorzata Białecka (SKŻ Ergo Hestia Sopot) i Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk) w windsurfingowej klasie RS:X oraz Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński w klasie 49er.

W związku z tym polskich żeglarzy zobaczymy w pięciu konkurencjach podczas sierpniowych igrzysk. Ostatnio taka sytuacja miała miejsce w 1996 roku w Atlancie. Na dwóch kolejnych igrzyskach nasi zawodnicy startowali w siedmiu konkurencjach żeglarskich, a w latach 2008 i 2012 w ośmiu.

Maciej Frąckiewicz z Palma de Mallorca

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×