Rozpoczynają się mistrzostwa Europy w olimpijskiej klasie 49er

W piątek 8 kwietnia w Barcelonie rozpoczynają się mistrzostwa Europy w olimpijskiej klasie 49er. Na starcie pojawią się między innymi nasi tegoroczni olimpijczycy Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński, a także Tomasz Januszewski i Jacek Nowak.

Maciej Frąckiewicz
Materiały prasowe / Paweł Kacprowski

Zawody u wybrzeży Hiszpanii potrwają od 8 do 16 kwietnia, ale pierwsze wyścigi zostaną przeprowadzone dopiero w poniedziałek 11 kwietnia około godziny 12:00. Piątek, sobota i niedziela przeznaczone są na rejestrację zawodników, wyścigi treningowe oraz regulaminowe pomiary sprzętu.

Na starcie regat o tytuł najlepszej załogi w Europie w klasie 49er pojawią się między innymi przygotowujący się do tegorocznych igrzysk w Rio de Janeiro Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk). Reprezentanci Energa Sailing Team Poland na poprzednich mistrzostwach Starego Kontynentu, które odbyły się w Porto w Portugalii, wywalczyli brązowe medale, a w klasyfikacji ogólnej uplasowali się na piątej pozycji. W związku z tym, że zawody mają formułę otwartą, startowali w nich żeglarze z całego świata. Tak samo będzie tym razem.

W Barcelonie wystartują także Tomasz Januszewski i Jacek Nowak (AZS UWM Olsztyn), którzy w poprzedniej edycji zwodów zajęli piątą lokatę wśród załóg europejskich, a w lutym osiągnęli swój największy sukces w karierze, zajmując czwarte miejsce na mistrzostwach świata w Clearwater w Stanach Zjednoczonych. Tomek z Jackiem są sparingpartnerami Łukasza oraz Pawła i pomagają im w przygotowaniach do sierpniowych igrzysk. Jest to jeden z plusów tego, że w naszym kraju mamy dwie bardzo dobre załogi.

Stawkę Polaków uzupełniają Przemysław Filipowicz i Jacek Piasecki (AZS AWFiS Gdańsk/SKŻ Ergo Hestia Sopot) oraz młoda załoga, Piotr Szlachcic i Łukasz Włoch. Dla tych drugich będzie to głównie start kontrolny w celu zdobycia cennego doświadczenia.

Złotych medali bronić będą Niemcy Justus Schmidt i Max Boehme, a srebrnych John Pink i Stuart Bithell z Wielkiej Brytanii. Te dwie załogi zajęły także dwa pierwsze miejsca w klasyfikacji otwartej całych mistrzostw. Najlepsi okazali się reprezentanci Nowej Zelandii Peter Burling i Blair Tuke, dla których wygranie lutowych mistrzostw świata było dwudziestym trzecim zwycięstwem z rzędu w zawodach międzynarodowych.

W żeńskim odpowiedniku czyli klasie 49erFX tytułu bronić będą Włoszki Giulia Conti i Francesca Clapcich. Na podium przed rokiem stanęły także dwie załogi z Danii, Jena Hansen i Katja Salskov-Iversen oraz Maiken-Foght Schutt i Anne-Julie Schutt.