W piątek rozpocznie się Puchar Polskiego Związku Żeglarskiego!

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / Szymon Sikora / PZŻ /
Materiały prasowe / Szymon Sikora / PZŻ /
zdjęcie autora artykułu

W dniach 20-22 maja w Krynicy Morskiej rozpocznie się pierwsza część Pucharu Polskiego Związku Żeglarskiego. Druga część imprezy odbędzie się tydzień później i w dwa weekendy wystartuje łącznie ponad 400 zawodników w siedemnastu klasach.

Po raz pierwszy Puchar PZŻ odbędzie się w Krynicy Morskiej na zalewie wiślanym. To wspólny projekt Polskiego Związku Żeglarskiego i Miasta Krynica Morska. Podczas pierwszej części pucharu (20-22.05) zobaczymy klasy olimpijskie oraz klasę Laser Radial mężczyzn. Natomiast w drugiej (27-29.05) będą to kategorie młodzieżowe i juniorskie oraz klasy nieolimpijskie. Wyjątkowo wystartują też wtedy zawodnicy klasy Finn.

Przed rokiem główne role odgrywali zawodnicy, którzy wywalczyli później kwalifikacje olimpijskie. Żeglarze, którzy będą reprezentowali Polskę na tegorocznych igrzyskach w Rio de Janeiro, nie stawią się co prawda na starcie Pucharu PZŻ, ponieważ mają w tym czasie różne zgrupowania oraz treningi, ale część z nich na pewno pojawi się w Krynicy Morskiej przynajmniej na chwilę. Będą to między innymi zwycięzcy zeszłorocznej edycji, która odbyła się w Pucku, mistrzowie świata w klasie RS:X, Małgorzata Białecka (SKŻ Ergo Hestia Sopot) i Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk) z Energa Sailing Team Poland.

Jednak pomimo braku tych kilku zawodników, zobaczymy inne gwiazdy polskiego żeglarstwa. Będzie to między innymi brązowa medalistka igrzysk w Londynie oraz zeszłorocznych mistrzostw Europy w klasie RS:X, Zofia Noceti-Klepacka (YKP Warszawa). Nasza utytułowana windsurferka minimalnie przegrała walkę o igrzyska z Małgorzatą Białecką, ale na ostatnich mistrzostwach świata plasowała się blisko podium, a na zawodach Pucharu Świata we francuskim Hyeres, które odbyły się na przełomie kwietnia i maja tego roku, zdobyła złoty medal. Ostrą walkę stoczy z nią czwarta zawodniczka Starego Kontynentu Maja Dziarnowska (SKŻ Ergo Hestia Sopot).

Wśród mężczyzn z jak najlepszej strony będzie chciał pokazać się zawodnik Volvo Youth Sailing Team Poland, Radosław Furmański (DKŻ Dobrzyń). 20-latek robi bardzo duże postępy i w pojedynczych wyścigach potrafi już ścigać się jak równy z równym z naszymi najlepszymi seniorami, Piotrem Myszką, brązowym medalistą igrzysk w Londynie Przemysławem Miarczyńskim czy mistrzem Europy Pawłem Tarnowskim.

ZOBACZ WIDEO Biało-Czerwoni do Rio: Piotr Myszka i Małgorzata Białecka (źródło TVP)

W klasie 470 zacięty bój stoczą ze sobą dwie załogi, które podczas ubiegłorocznych mistrzostw Polski zajęły odpowiednio miejsca drugie i trzecie, a więc Antonina Marciniak z Weroniką Janc (Baza Mrągowo/UKS Pogoria) oraz Ewa Romaniuk z Katarzyną Goralską (YKP Gdynia).

Klasa 49er w tegorocznej edycji obstawiona będzie zawodnikami klas młodzieżowych. Najwięcej zawodników wystartuje w klasie Laser Radial. Patronka programu Energa Sailing Agata Barwińska (MOS SSW Iława) oraz Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice) z Volvo Youth Sailing Team Poland zadbają o wysoki poziom rywalizacji. W męskim odpowiedniku klasą samą dla siebie jest ubiegłoroczny mistrz świata i Europy Marcin Rudawski (MKS "Dwójka" Warszawa), czy ktoś go zdetronizuje? W klasie Laser Standard wystartuje cała grupa młodych i zdolnych zawodników na czele z Jakubem Rodziewiczem, uczestnikiem ubiegłorocznych mistrzostw świata ISAF.

Druga części Pucharu (27-29.05) to tradycyjnie starty kategorii młodzieżowych i juniorskich oraz klas nieolimpijskich. Tutaj jedynymi z żeglarskich gwiazd będą między innymi mistrzynie świata ISAF z Malezji, Julia Szmit i Hanna Dzik, które będą chciały pokazać się z jak najlepszej strony i udowodnić że na krajowym podwórku w klasie 420 również nie maja sobie równych.

W klasie 29er również nie zabraknie utytułowanych zawodników na czele z mistrzyniami Eurosaf Aleksandrą Melzacką i Mają Micińską oraz brązowymi medalistami tej samej imprezy Mikołajem Staniulem i Kajetanem Jabłońskim. Licznie obsadzone będą również klasy takie jak Laser 4.7, Laser Radial i Techno 293. W klasach nieolimpijskich rywalizować będą przedstawiciele Ok’Dinghy, L’Equipe, Europa. Wyjątkowo podczas drugiej części wystartują zawodnicy klasy Finn.

Puchar Polskiego Związku Żeglarskiego to nie tylko sport, to również nauka, zabawa i edukacja. W związku z tym w czasie trwania imprezy będą prowadzone warsztaty największego ogólnopolskiego programu edukacji żeglarskiego Energa Sailing.

Maciej Frąckiewicz

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Komentarze (0)