Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

PŚ w Weymouth: żeglarze wracają na akwen poprzednich igrzysk

W środę 8 czerwca w Weymouth na akwenie poprzednich igrzysk olimpijskich rozpoczną się kolejne regaty z cyklu żeglarskiego Pucharu Świata. Na starcie pojawi się między innymi nasza olimpijska załoga klasie 49er, Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński.
Maciej Frąckiewicz
Maciej Frąckiewicz
Materiały prasowe / PZŻ

Zawody Pucharu Świata klas olimpijskich u wybrzeży Wielkiej Brytanii potrwają od 8 do 12 czerwca. Na pierwsze cztery dni zaplanowano po osiem wyścigów dla klas 470, Finn, Laser i Laser Radial oraz po dwanaście dla klas RS:X, 49er, 49erFX i Nacra 17. Z kolei w ostatni dzień tradycyjnie mają odbyć się wyścigi medalowe, które są punktowane podwójnie i w których udział wziąć mogą zawodnicy z pierwszych dziesięciu miejsc klasyfikacji generalnej. Początkowo mieli też startować kitesurferzy, ale z powodu zbyt małej liczby zgłoszeń ta konkurencja została odwołana. Pierwsze wyścigi mają rozpocząć się o godzinie 11:00 czasu miejscowego (12:00 czasu polskiego).

Z reprezentantów Energa Sailing Team Poland, którzy przygotowują się do tegorocznych igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro zobaczymy w Weymouth tylko pływających w klasie 49er Łukasza Przybytka i Pawła Kołodzińskiego (AZS AWFiS Gdańsk). Czwarta załoga Europy rywalizowała na tym akwenie podczas poprzednich igrzysk, które odbywały się w Londynie i zajęła w nich trzynaste miejsce.

- Wróciliśmy w znane nam miejsce. Od soboty jesteśmy w angielskim Weymouth, które w 2012 roku gościło regaty olimpijskie. Bazą regat oczywiście jest Weymouth and Portland Sailing Academy. Organizatorzy są świetnie przygotowani, co widać na każdym kroku. Natomiast zatoka sprzyja żeglarskiej rywalizacji. Do regat zgłosiło się trzydzieści załóg. Wśród nich znalazły się trzy polskie ekipy. Tym razem 49er jest najliczniejszą ekipą. Spoglądając w prognozy wiatrowe spodziewamy się warunków słabowiatrowych. Przynajmniej do piątku. Czy prognozy się sprawdzą, sprawdzimy już jutro - relacjonują Łukasz Przybytek z Pawłem Kołodzińskim.

W klasie 49er wystartują jeszcze dwie polskie ekipy, Przemysław Filipowicz i Jacek Piasecki (AZS AWFiS Gdańsk/SKŻ Ergo Hestia Sopot) oraz Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (SKŻ Ergo Hestia Sopot).

W najsilniejszej żeglarsko polskiej klasie czyli RS:X stanie na starcie tylko jedna zawodniczka, Agnieszka Bilska (SKŻ Ergo Hestia Sopot). Grono Polaków uzupełnia jeszcze Agata Barwińska (MOS SSW Iława) w klasie Laser Radial.

Wielu dobrych zawodników nie pojawi się w Weymouth, ponieważ wybrali oni inny sposób przygotowań do sierpniowych igrzysk. W tym gronie znajdują się między innymi nasi mistrzowie świata w klasie RS:X, Małgorzata Białecka (SKŻ Ergo Hestia Sopot) i Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk).

Maciej Frąckiewicz

ZOBACZ WIDEO Rio 2016: niebezpieczna zatoka zagrożeniem dla olimpijczyków? (źródło TVP)

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
Informacja własna
Komentarze (0):
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×