KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Podsumowanie regat Energa Sailing Cup - Puchar ChKŻ Chojnice

Zakończyły się regaty Energa Sailing Cup - Puchar ChkŻ Chojnice (8-10.07.2016), a tym samym cykl eliminacji przed Wielkim Finałem Energa Sailing Cup 2016, który rozegra się na koniec lipca przy sopockim molo.

Maciej Frąckiewicz
Maciej Frąckiewicz
Materiały prasowe / Jacek Kwiatkowski / PZŻ

Można powiedzieć, że były to najważniejsze regaty, gdyż stanowiły o ostatecznym zakwalifikowaniu się do finału w Sopocie. Najlepsza czterdziestka zawodniczek i zawodników wyłonionych z rankingu będzie tam rywalizować o stypendia mające na cele wsparcie kariery sportowej w klasie Optimist oraz w wyższych klasach - przygotowawczych do klas olimpijskich.

Regaty na jeziorze Charzykowskim nie należały do prostych, w odróżnieniu od regat na zatoce lub na akwenie morskim trzeba się było wykazać znakomitą umiejętnością żeglowania na zmiennym wietrze. Cieszy jednak fakt, że siła wiatru pozwoliła w niezakłócony sposób przeprowadzić każdego dnia zaplanowane wyścigi.

Rywalizację w Charzykowych znakomicie rozpoczęła Gabrysia Czapska z KS Spójnia Warszawa, która po pierwszym dniu wysunęła się na prowadzenie regat w klasyfikacji generalnej (razem z chłopcami). Drugi dzień przyniósł jednak zmianę lidera - stał się nim Kamil Manowiecki z YKP Gdynia, który nie oddał już prowadzenia do ostatniego wyścigu.

W klasyfikacji dziewcząt nie miała sobie równych wyżej wymieniona Gabrysia Czapska, która wraz z koleżankami kolejny raz udowodniła, że rywalizacja o najwyższe miejsca nie musi być domeną chłopców.

ZOBACZ WIDEO Olimpijska próba przed polskimi żeglarzami (źródło TVP)

Dzięki licznej obecności przedstawicieli mediów, regaty udało się relacjonować w internecie oraz telewizji, począwszy od konferencji prasowej w Chojnickim ratuszu (z udziałem burmistrza Chojnic - Arseniusza Finstera oraz wiceprezesa PZŻ ds. sportu - Tomasza Chamery), poprzez wyścigi, atrakcje brzegowe, warsztaty edukacji żeglarskiej aż po samo zakończenie regat o puchar ChKŻ.

- Były to bardzo udane regaty. Znakomite warunki wiatrowe na jeziorze Charzykowskim (w kolebce polskiego żeglarstwa), dobra organizacja oraz zacięta rywalizacja o paszport do finału w Sopocie sprawiły, iż pozytywne napięcie było obecne przez całe regaty i towarzyszyło nam aż do samego końca - podsumowuje Maciej Szafran, trener główny ds. rozwoju i upowszechniania żeglarstwa.

- Drogie zawodniczki i zawodnicy, oraz szanowni trenerzy - słowa uznania za waszą pracę i udział w eliminacjach Energa Sailing Cup! Najlepsi z rankingu Energa Sailing - finał, który niebawem rozegramy, to wasza nagroda za trudy treningu i dobre wyniki na regatach, do zobaczenia w Sopocie! – dodaje koordynator programu Energa Sailing z ramienia PZŻ.

Klasyfikacja generalna regat:


 1. Kamil Manowiecki - YKP GDYNIA

 2. Patryk Kosmalski - CHKŻ CHOJNICE

 3. Igor Kuczys - MKŻ ARKA GDYNIA

 4. Sławomir Kapałka - YKP GDYNIA

 5. Gustaw Miciński - YKP GDYNIA

 6. Tomasz Lewandowski - KS AZS AWFIS GDAŃSK


Klasyfikacja dziewcząt:

 1. Gabriela Czapska - KS SPÓJNIA WARSZAWA

 2. Pola Dzik - YKP GDYNIA

 3. Zofia Korsak - MKS DWÓJKA WARSZAWA

 4. Natalia Kuczys - MKŻ ARKA GDYNIA

 5. Anna Januszewska - YK STAL GDYNIA

 6. Klara Sobczak - MKS DWÓJKA WARSZAWA


Nagrody oraz piękne drewniane statuetki wręczali uczestnikom zastępca wójta gminy Chojnice - Piotr Stanke, przedstawiciel PZŻ - Maciej Szafran oraz Prezydent PSKO - Tomasz Figlerowicz, zakończenie poprowadził Komandor ChKŻ i organizator regat - Krzysztof Pestka.

Podziękowania należą się nie całemu zespołowi zaangażowanemu w organizację regat.

Organizatorowi, Ekipie sędziowskiej, technicznej, Zespołowi Energa Sailing, ale przede wszystkim zawodniczkom, zawodnikom oraz rodzicom.

Kolejny raz działania dotowane przez MSiT w postaci otwartych warsztatów edukacji żeglarskiej przyniosły zakładany rezultat i cieszyły się dużym zainteresowaniem rodziców i dzieci. Uczestnicy, pomimo iż niekiedy przemokli od deszczu, zawsze wracali z wody z promiennym uśmiech.

Do zobaczenia na Finale w Sopocie!

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. prasowa
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×