Tomasz Chamera: W Polsce nie ma większej imprezy żeglarskiej

Materiały prasowe / Szymon Sikora / PZŻ
Materiały prasowe / Szymon Sikora / PZŻ

- Kolejna edycja Volvo Gdynia Sailing Days dobiega końca. W Polsce nie ma większej imprezy żeglarskiej - powiedział Tomasz Chamera, wiceprezes ds. Sportu w Polskim Związku Żeglarskim.

W tym artykule dowiesz się o:

W niedzielę zakończy się 17. edycja największej żeglarskiej imprezy w Polsce, Volvo Gdynia Sailing Days. Na sobotniej konferencji prasowej w Gdyni dokonano podsumowania tych regat oraz wyników polskich zawodników na arenie międzynarodowej.

- Kolejna edycja Volvo Gdynia Sailing Days dobiega końca. W Polsce nie ma większej imprezy żeglarskiej. Co prawda liczba uczestników nie zbliżyła się do rekordu sprzed dwóch lat, ale wtedy była ona dłuższa więc uważam, że w tym roku wszystkie zadania zostały zrealizowane - powiedział wiceprezes Polskiego Związku Żeglarskiego ds. Sportu Tomasz Chamera.

Przedstawiciel PZŻ docenił także pomoc jednego z głównych sponsorów reprezentacji Polski, firmy Volvo Car Poland, która wspiera najzdolniejszych żeglarzy młodego pokolenia. Oczywiście są już tego efekty w postaci złotego medalu mistrzostw świata Julii Szmit i Hanny Dzik w klasie 420, brązowego medalu tych samych mistrzostw Magdaleny Kwaśnej w klasie Laser Radial czy złotego medalu mistrzostw Europy Radosława Furmańskiego w klasie RS:X w młodzieżowej kategorii do lat 21. Poza firmą Volvo polską kadrę żeglarską wspierają głównie Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Grupa Energa. W sobotę prezes Volvo Car Poland Arkadiusz Nowiński poinformował, że firma Volvo przedłużyła o kolejne trzy lata współpracę z Gdyńskim Centrum Sportu i nadal będzie sponsorem tytularnym gdyńskich zawodów.

- W składzie Volvo Youth Sailing Team od niemal początku, czyli już trzeci rok, jest Radosław Furmański, który ostatnio zajął pierwsze miejsce w mistrzostwach Europy w Helsinkach w klasie RS:X do lat 21. Niemal z każdej imprezy przywozimy medale lub miejsca w pierwszej dziesiątce. W zakresie polskiego sportu z pewnością należymy do dyscyplin nie tylko priorytetowych, ale wyróżniających się. I to nie tylko w kwestii medalowej, ale również w kwestii organizacyjnej i współpracy z parterami biznesowymi, takimi jak grupa Volvo Car Poland - dodał Chamera.

Szesnaście lat tradycji. Młodzi żeglarze znów w Gdyni (źródło TVP)

{"id":"","title":""}

Zgromadzeni na konferencji dziennikarze i przedstawiciele różnych firm mogli dowiedzieć się również tego jakim wspaniałym sportem jest żeglarstwo, na czym polega ściganie regatowe oraz że może to być świetna zabawa i sposób na miłe spędzenie wolnego czasu.

- Żeglarstwo jest sportem, który uczy nie tylko rywalizacji, ale uczy życia oraz edukuje. Pozwala poznać różnego rodzaju tajniki wiedzy, które są potrzebne w tej dyscyplinie, bo trzeba znać się nie tylko na rywalizacji sportowej, ale także na aspektach meteorologicznych, technicznych oraz związanych z przygotowaniem sprzętu czyli zahaczających już niemal o inżynierię. Ogólnie żeglarstwo pokazuje, że można uprawiać je nie tylko nastawiając się na medale olimpijskie. Tę dyscyplinę może uprawiać każdy, jest to bowiem zabawa i aktywność ruchowa na całe życie - stwierdził Tomasz Chamera.

Maciej Frąckiewicz z Gdyni

Komentarze (0)