KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Od wtorku rozpoczną się żeglarskie emocje w Sopocie

Światowej klasy żeglarze i młodzi adepci żeglarstwa, pełnomorskie jachty i maleńkie Optymisty. Przed nami Energa Sopot Match Race i Wielki Finał Energa Sailing Cup, wielkie święto żeglarstwa.

Maciej Frąckiewicz
Maciej Frąckiewicz
Materiały prasowe

Nadchodzący tydzień to prawdziwa gratka dla miłośników wody i wiatru. W pobliżu sopockiego molo, od 26 do 30 lipca, czekają nas dwa ważne w żeglarskim kalendarzu wydarzenia: 13. edycja zawodów Energa Sopot Match Race oraz finał regat Energa Sailing Cup. Oficjalne wyścigi treningowe rozpoczną się już we wtorek.

W obu imprezach, odbywających się w tym samym miejscu, niemal w tym samym czasie, biorą udział najlepsi żeglarze w swoich kategoriach. Czeka nas rywalizacja zarówno doświadczonych zawodowców, startujących w najważniejszych światowych regatach, jak również ambitnej, walecznej i utytułowanej żeglarskiej młodzieży, ścigającej się w najmniejszej z klas.

Żeglarskie pojedynki i walka o sportowe stypendia

28 lipca rozpocznie się rywalizacja 40 nastoletnich żeglarzy, którzy zdobyli najwięcej punktów w klasyfikacji generalnej 4. edycji Energa Sailing Cup. Sopocki finał tej imprezy poprzedziły regaty eliminacyjne w Pucku, Gdyni, Dziwnowie, Giżycku i Charzykowych, w których startowała ponad 100-osobowa grupa najlepszych zawodników klasy Optimist w Polsce.

W sobotę 29 lipca poznamy zwycięzców zarówno regat finałowych, jak i całego cyklu. Stawką finału będą stypendia na zakup sprzętu sportowego dla grupy 15 żeglarzy. Czterech najlepszych, zmieniających klasę Optimist na wyższą może liczyć na wsparcie o wartości 15 tys. złotych. Wszyscy zaś zostaną włączeni do ekipy Energa Sailing Junior Team i przez trzy kolejne lata otrzymywać będą stypendia sportowe ufundowane przez Grupę Energa.

Natomiast Energa Sopot Match Race to regaty rozgrywane w formule meczowej, jednej z najbardziej widowiskowych form wyścigów. Czteroosobowe załogi rywalizują w pojedynkach 1:1, płynąc na identycznych jachtach dostarczonych przez organizatora. O zwycięstwie decyduje więc nie sprzęt, lecz umiejętności żeglarzy, szczególnie przy wykonywaniu manewrów. Po serii wyścigów "każdy z każdym" (round robin) rozgrywane są biegi półfinałowe, a potem mały i duży finał.

Tegoroczna edycja Energa Sopot Match Race to dwie imprezy w jednej. Pierwszą będzie Puchar Świata w Match Racingu (udział w nim wezmą załogi pływające na jachtach Diamant 3000, znanych z poprzednich odsłon regat). Drugą zaś - zmagania katamaranów M32, ścigających się w zawodach zaliczanych do World Match Racing Tour. Regaty rozpoczną się we wtorek 26 lipca. Rundy finałowe rozpoczną się w piątek 29 lipca. Ostatniego dnia, w sobotę 30 lipca, odbędą się wyścigi o pierwsze i trzecie miejsce.

Już we wtorek 26 lipca w godzinach 11:00-18:00 zawodnicy odbędą oficjalne treningi wokół sopockiego mola. Tego dnia na wodzie pojawia się jednak tylko zawodnicy, pływający na jachtach Diamant 3000. Natomiast żeglarzy ścigających się na katamaranach M32 zobaczymy dopiero następnego dnia. Pierwsze środowe wyścigi zaplanowane są między godzinami 10:00 a 18:00.

Zabawa, edukacja i koncert muzycznej gwiazdy

Tuż przy sopockim molo, na Placu Zdrojowym pojawi się pełne atrakcji żeglarskie miasteczko Energa Sailing. Odwiedzający je będą mogli wziąć udział w licznych grach i zabawach, nauczyć się wiązać węzły czy z bliska obejrzeć żeglarski sprzęt. Nie zabraknie również okazji do zdobycia autografu najlepszych żeglarzy w kraju - kadrowiczów Energa Sailing Team Poland. Tuż obok zaparkuje Energobus, czyli mobilne centrum nauki Planety Energii, w którym będzie można dowiedzieć się wszystkiego o wytwarzaniu, przesyłaniu i bezpiecznym korzystaniu z energii elektrycznej. Na scenie, tuż po zakończeniu ceremonii dekoracji zwycięzców, wystąpi Margaret. Miasteczko Energa Sailing będzie dostępne również w kolejnym dniu po zakończeniu regat, 31 lipca.

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. prasowa / inf. własna
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×