Przed nami druga część Pucharu Polskiego Związku Żeglarskiego

Po raz drugi Zalew Wiślany zaroi się w maju od różnokolorowych żagli. Od piątku do niedzieli Krynica Morska będzie areną drugiej części Pucharu Polskiego Związku Żeglarskiego.

Maciej Frąckiewicz
Maciej Frąckiewicz
Materiały prasowe / Jacek Kwiatkowski / PZŻ

Po tygodniu przerwy Krynica Morska ponownie będzie gościła żeglarzy z całej Polski, ale w innych klasach niż w poprzedni weekend. Na starcie staną przedstawiciele klas 29er, 420 i 470, Cadet, Hobie Cat 16, Laser 4.7 i Laser Radial mężczyzn, L'Equipe oraz RS:X juniorów. Można spodziewać się zaciętej rywalizacji, bo dla większości konkurencji te regaty są jedną z eliminacji do najważniejszych w tym roku młodzieżowych i juniorskich imprez - mistrzostw świata i Europy.

W pierwszej części Pucharu PZŻ, który odbył się w dniach 19-21 maja rywalizowali głównie seniorzy w klasach 49er i 49erFX, Laser Standard i Laser Radial kobiet, A-Class, Europa, Finn, OK Dinghy oraz RS:X. Program zawodów uzupełniła też druga windsurfingowa klasa Techno 293. Zawodnicy ścigali się przy pięknej pogodzie oraz bardzo dobrych warunkach wietrznych.

W piątek pałeczkę przejmie od nich młodzież, aczkolwiek wśród uczestników regat, zwłaszcza w Laserze Radialu mężczyzn i 470, nie zabraknie starszych żeglarzy. W tej ostatniej klasie za sterem ma zasiąść brązowa medalistka mistrzostw Europy Agnieszka Skrzypulec (SEJK Pogoń Szczecin). W Krynicy Morskiej walka powinna być zacięta, bo te zawody są kwalifikacją do młodzieżowych oraz juniorskich mistrzostw świata i Europy.

Najprostsza sytuacja jest w klasie RS:X, bo dla deskarzy jest to jedyna eliminacja do mistrzostw świata juniorów, które w dniach 26 czerwca-1 lipca odbędą się we włoskiej miejscowości Torbole nad jeziorem Garda. Z kolei juniorki i juniorzy w klasie Laser Radial walczą o prawo startu w swojej kategorii wiekowej zarówno w mistrzostwach Europy, które w lipcu (6-13) rozegrane zostaną podczas Volvo Gdynia Sailing Days oraz świata (11-18 sierpnia w holenderskim Medemblik). Z kolei kobiety mają okazję zdobyć punkty przybliżające je do wyjazdu na młodzieżowe mistrzostwa Europy (17-24 lipca Douarnez, Francja) oraz świata (26 lipca-2 sierpnia, Nieuwpoort, Belgia).

ZOBACZ WIDEO Wielka radość piłkarzy Realu Madryt [ZDJĘCIA ELEVEN]


Poza tym zawodnicy w klasie 420 i 29er walczą o nominacje na mistrzostwa Europy juniorów, a w klasach Laser 4.7 i 470 odpowiednio na mistrzostwa świata juniorów i młodzieżowe mistrzostwa Europy. Dodatkową motywacją powinna być również wizja udziału zarówno w sierpniowych mistrzostwach Europy Eurosaf jak i grudniowych mistrzostwach świata ISAF.

Na starcie drugiej części Pucharu PZŻ stanie również spora grupa zawodników z Białorusi, nie zabraknie także żeglarzy z Litwy i Rosji.

Organizatorem regat jest Polski Związek Żeglarski przy współpracy z Miastem Krynica Morska.

Czy Agnieszka Skrzypulec wygra Puchar PZŻ?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×