Magdalena Kwaśna gwiazdą zakończonych mistrzostw Polski juniorów i seniorów

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / Jacek Kwiatkowski / PZŻ /
Materiały prasowe / Jacek Kwiatkowski / PZŻ /
zdjęcie autora artykułu

275 żeglarzy rywalizowało w mistrzostwach Polski juniorów i seniorów. Gwiazdą regat w Górkach Zachodnich była 18-letnia Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice), która wywalczyła trzeci z kolei złoty medal w klasie Laser Radial.

275 żeglarzy z 52 klubów rywalizowało w świetnych warunkach w mistrzostwach Polski juniorów oraz w krajowym championacie seniorek w klasie Europa oraz seniorów w klasach Europa, OK Dinghy i Laser Radial. Te zawody odbyły się w Gdańsku szósty raz z rzędu.

Magdalena Kwaśna nie tylko zdobyła trzeci kolejny mistrzowski tytuł, ale uczyniła to w imponującym stylu - ponownie wygrała wszystkie wyścigi. - Wcześniej okazałam się najlepsza w mistrzostwach Polski juniorek młodszych w klasie Laser 4.7. A teraz szykuję się do startu w mistrzostwach Polski seniorek, które w czwartek rozpoczną się na tym akwenie. Mam nadzieję, że będzie tak silnie wiało jak podczas juniorskich regat, bo to są moje ulubione warunki. W zeszłym roku byłam w tych zawodach trzecia i zamierzam poprawić tę lokatę - zapewniła tegoroczna maturzystka, która niebawem rozpocznie studia lekarskie na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.

Mistrzowskie tytuły obroniły ponadto Aleksandra Melzacka i Maja Micińska (YKP Gdynia), a wśród chłopców w klasie 29er triumfowali ich klubowi koledzy Mikołaj Staniul i Kajetan Jabłoński, którzy w zeszłym roku zajęli drugie miejsce.

W najliczniej obsadzonej klasie Laser Radial, w której rywalizowało aż 90 zawodników z 29 klubów, w klasyfikacji generalnej najlepszy okazał się Marcin Rudawski, który powtórzył swój sukces w gronie seniorów. Reprezentant MKS Dwójki Warszawa wygrał sześć wyścigów i tylko raz był drugi. Nie zmienił się również najlepszy junior - złoty medal wywalczył drugi w stawce Jakub Rodziewicz (Sejk Pogoń Szczecin). Warto podkreślić bardzo dobrą postawę dwóch 15-latków, Wojciecha Klimaszewskiego (MBSW/UKŻR Giżycko) i Tytusa Butowskiego (AZS AWFiS Gdańsk), którzy zajęli odpowiednio szóste oraz siódme miejsce.

ZOBACZ WIDEO: Życzliwość ważniejsza niż język. Oto wsparcie paraolimpijczyków w Rio (źródło TVP)

{"id":"","title":""}

Z ubiegłorocznych złotych medalistów na najwyższym stopniu podium stanęli również Katarzyna Pic (ŻMKS Poznań) wśród seniorek i Joanna Małyszka (KŻ Mewa Poznań) w gronie juniorek w klasie Europa, Julia Szmit (MBSW/UKŻR Giżycko) i Hanna Dzik (YKP Gdynia) w klasie 420 oraz Paweł Pawlaczyk (JKW Poznań) i Dawid Kania (ŻLKS Poznań) w klasie OK Dinghy - odpowiednio w seniorach i juniorach. Warto dodać, że Kania okazał się również najlepszy w klasyfikacji generalnej.

W windsurfingowej klasie RS:X rywalizacja toczyła się pod dyktando reprezentantów SKŻ Ergo Hestia Sopot, którzy obsadzili dwa najwyższe stopnie podium wśród juniorek i juniorów. O ile dominacja brązowej medalistki mistrzostw Europy w Sopocie, ale w klasie BIC Techno293 16-letniej Lidii Sulikowskiej nie podlegała dyskusji o tyle 18-letni Michał Zych musiał odrabiać straty z piątku (zajmował wówczas trzecią pozycję) i dzięki pięciu wygranym wyścigom z rzędu zdołał wyprzedzić młodszego o dwa lata klubowego kolegę Aleksandra Przychodzenia.

- To były wyjątkowo udane i sprawnie przeprowadzone regaty. Mistrzostwa odbyły się przy pięknej pogodzie, ale jednocześnie w bardzo dobrych i wymagających warunkach żeglugowych. Rozegrano również komplet wyścigów, dzięki czemu w tej rywalizacji nie było przypadku. Na starcie stanęło sporo zawodników, a frekwencja w niektórych klasach, jak Laser Radial czy Europa była zaskakująco wysoka. Faworyci generalnie nie zawiedli, ale walka o medale była zacięta. Pojawiło się bowiem wielu młodych i dobrze rokujących żeglarzy, którym będziemy się uważnie przyglądać oraz wspierać na drodze po sportowe laury. Generalnie poziom młodzieżowego żeglarstwa równa w górę, a nasza dyscyplina rozwija się we właściwym kierunku - zauważył wiceprezes PZŻ ds. sportu Tomasz Chamera.

Chamera podkreślił również nie tylko sportowe walory mistrzostw. - Świetna była także ich oprawa i organizacja. Emocji nie brakowało na wodzie, ale sporo, za sprawą różnych imprez, działo się także na lądzie. Nie przez przypadek te zawody rozegrane zostały w Górkach Zachodnich szósty raz z rzędu. To miejsce, także dzięki zaangażowaniu Narodowego Centrum Żeglarstwa AWFiS i AZS Centralnego Ośrodka Sportu Akademickiego Hotel Galion oraz wsparciu miasta Gdańsk, znakomicie nadaje się do organizacji imprez tej rangi - zapewnił.

Od czwartku do niedzieli przy ujściu Wisły Śmiałej do Zatoki Gdańskiej odbędą się z kolei mistrzostwa Polski seniorów w klasach olimpijskich - RS:X kobiet i mężczyzn, Laser Standard, Laser Radial kobiet, Finn, 470 kobiet i mężczyzn, 49erFX oraz 49er. Wezmą w nich także udział niektórzy juniorzy rywalizujący w klasach Laser Radial i RS:X.

Organizatorem regat jest Polski Związek Żeglarski przy współpracy z NCŻ AWFiS Gdańsk, AZDS COSA Gdańsk oraz miastem Gdańsk.

Źródło artykułu:
Komentarze (0)